BORDO BULAMACININ HAZIRLANIŞI VE UYGULAMALARI

Bordo bulamacı: Göztaşı (Bakır Sülfat) ve Kirecin belli oranlarda su ile karıştırılarak   kolayca  hazırlanan ve uzun yıllardır meyve ağaçlarının çeşitli hastalıklardan korunması amacıyla  kullanılan etkili bir tarım ilacıdır. 

Bordo bulamacı  ağaçlar üzerinde oluşan fungal ve bakteriyel hastalıkları önlemek için  özellikle sonbaharda yaprakların büyük çoğunluğu yada tamamı döküldüğünde ve ilkbaharda gözler uyanmadan önce meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında, çıkabilecek pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Bordo bulamacı ağaçların bakteriyel hastalıklara karşı korunması için hala olmazsa olmaz çözümlerden biridir.
Bordo bulamacı kullanıma hazır halde  tarım ilacı satıcılarında  bulunabileceği gibi, Göztaşı ve Kireç ile aşağıda anlatacağım yöntemlerle kolayca hazırlanarak kullanılması  mümkündür.


Bordo Bulamacının Hazırlanışı

Sonbahar ve ilkbahar olmak üzere yılda iki kez kullanılmakta olan bordo bulamacı kullanıldığı  zamana göre Göztaşı ve Kireç oranlarıda değişmekte olduğundan o oranlara göre de adlandırılmakta ve Sonbahar da % 2’lik  ve ilkbaharda  %1’lik  bordo bulamacı  uygulanmaktadır.

Bordo Bulamacı ,  ilkbaharda uygulanacak koruma amaçlı bordo bulamacı % 1 liktir. 

%1’lik bordo bulamacı  ölçüleri örnek alınarak diğer oranlarda da bordo bulamacı hazırlayabilirsiniz.

%1’lik Bordo Bulamacının  Hazırlanışı (10 Litre ) için Gerekli Malzemeler:

·       100 gr göztaşı ve 100 gr sönmüş kireç

·       1 adet  20 Lt. plastik kova,

·       İki adet  ağaç karıştırma  sopası .

  100 gr sönmüş kireç bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar  su ilave edilir ve ağaç sopa ile  karıştırılarak ayran kıvamına getirilir. 

Aynı şekilde 100 gr göztaşı başka  bir plastik kovaya konur ve üzerine iki litre  su ilave edilerek tahta sopa ile karıştırılır. 10 Lt lik Pompaya bir miktar su konur. Bunun üzerine önce hazırlanan sönmüş kireçli su tankın süzgecinden geçirilerek boşaltılır. Daha sonra hazırlanan göztaşı eriyiği yine tank süzgecinden geçirilerek yavaş yavaş boşaltılırken bir yandan da devamlı karıştırılır. Böylece açık mavi renkli bir karışım  meydana gelir.

İlaçlama pompasına su ilave edilerek 10 litreye tamamlanır. Böylece %1 lik 10 litre ,bordo bulamacı hazırlanmış olur.


 


Bordo Bulamacını mutlaka kontrol ediniz .

Usulüne göre hazırlanmış  bordo bulamacının mavi renkte, nötr veya alkali olması arzu edilir. Tek başına göztaşı eriyiği yakıcıdır. Konulan kirecin yeterli gelip gelmediğini kontrol etmek için 3-5 cm boyunda, passız,  parlak bir çivi hazırlanan bordo bulamacına batırılarak 4-5 dakika bekletilir ve sonra çıkarılır. Çivi üzerinde esmer, kırmızı bir leke meydana geldiyse biraz daha kireçli su ilavesi gereklidir. Şayet çivi olduğu gibi lekesiz çıkar ise ilaç iyi hazırlanmış ve kullanıma hazır demektir.

Bordo Bulamacı hazırlarken  dikkat etmeniz gerekenler: 

a) Bordo bulamacı  demir, saç  ve teneke gibi metal kovalar kullanılmamalıdır.

b) Bordo bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine, göztaşı eriyiği ilave edilir.

  Bunalara riayet etmezseniz bazı  kimyasal gelişmeler olacağından bordo bulamacının koruyucu özelliğini kaybedecektir. 

c) Tankınıza  Göz tasşı eriyiğ ve Kireç eriyiği doldurulurken bir tülbent veya ince bir süzgeçten geçiriniz ki  ilaçlama aleti  memesi  tıkanmasın.

d)  Bordo bulamacı hiçbir ilaçla karıştırıarak atılamaz.

e)İlaçlar iken rüzgarı dikkate alarak rüzgarın arkanızdan esmesine dikkat ediniz. 

f)Ağacın üst dallarından başlayarak alta doğru pulberize ediniz.  kuru dal kalmadan  ilaçlama yapılır.

g)İlaçlamadan sonra 10 saat içinde yağış olursa ilaçlamayı tekrar etmek gerekir.

h) Bordo bulamacı yapıldığı gün içinde kullanılması gerekir. 

I) Bordo bulamacı bittikten sonra ilaçlama pompası su ile yıkanmalı ve temiz su püskürtülerek memesi de temizlenmelidir.
 

Bordo Bulamacının yararları: 
a)  Elma ve armut kara lekesi,

b)Armutlarda memeli pas,

c)Yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı, monilya,

d) Eriklerde cep hastalığı, kayısı ağaçlarında sürgün ve dal yanıklığı,

e) Kayısılarda yaprak delen, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser ve zamklanma, kiraz dal yanıklığı , şeftali yaprak kıvırcıklığı, şeftalide yaprak delen, meyve ağaçlarında  kök çürüklüğü,

f Bağlarda ölü kol, bağ antraknozu, bağ mildiyösü hastalıklarına karşı kullanılabilmektedir.
Bu mantar öldürücü karışım aslında üzüm küf sorunları kontrol aracı olarak Fransa'da geliştirilmiştir. Ayrıca, şeftali ağaçları gibi taşçekirdeklilerde kahverengi çürümesi, ahududu yaprak pas ve diğer bitki fungal hastalıklar yaprak kıvırma hastalığının kontrol edilmesi için nispeten güvenli bir aracı olarak yararlıdır.

Eldiven , yüz koruması ve diğer koruyucu giysilerkarıştırma işlemleri sırasında püskürtme hem de hassas bir cilde veya alerjisi olan herkes tarafından giyilmelidir . Maddeler ve güvenli etiketlenmiş ve çocukların ulaşamayacağıkarışımları tutun.

Tarifler tam kuvvet ve yeşillik yanık oluşabilir gibi yaprak bitkiler üzerinde asla kullanılmamalıdır . Spreyler geç sonbahar veya erken kış yaprak dökümüne kullanılan veyaprakları genellikle Temmuz sonu ve Ağustos başında , geç kış veya bahar aylarında tekrar görünür hemen önce edilmektedir .

Bordo bulamacı :

1 su (plastik ) kova yarım standart inşaatçılar ' ( hidrate ) kireç 100 gram eritin . ( 5 litre ) .
2 su ayrı bir yarım kova ( bahçe merkezleri mevcuttur ) 100 gram bakır sülfat çözülür .
3 çözünmüş bakır sülfatyarım kovaya sürekli dökün , yerleşme önlemek için ajitekireç karışımı tutulması .
4 Eğer 10 litre toplam makyaj için gerekli eklenti yeterli ekstra su . Bu Bordeaux karışımıdır. Taze karışık yüzden hemen veya birkaç gün içinde kullanılmalıdır zaman en etkili güçte olduğunu.
5 Tamamen kontrol yaprak kıvrılmasını ve kahverengi çürüklüğü hastalığı yardımcı şeftali , nektarin ve diğer sert çekirdekli meyve ağaçlarınınana ( çıplak ) dalları kapsayacak şekilde püskürtülür . Ayrıca ahududu pas kontrolü için geç Temmuz ayında ahududu baston üzerine püskürtülür .

Bordeaux karışımı renklerpüskürtülür bitkiler mavi . Sprey hafif yağmur dayanabilir . Ancak bu karışımla bir dezavantajı , sürekli püskürtme işlemleri sırasında ajite edilmesi gereken bu çok hızlı bir şekilde yerleşmek eğiliminde olmasıdır . Kireç içeriği de kolayca spreylerince püskürtme uçlarını bloke eğilimindedir .

Bordo Karışım:

Bu, kireç ( su yumuşatıcı olarak 1kg paketler marketlerde ucuza temin ) çamaşır sodası ile değiştirilmesi haricinde hemen hemenaynıdır .

Karıştırmayöntemi gibi miktarlar , aynıdır. Her zaman olmayan bir kova kullanın - standart 10 litrelik plastik kova idealdir . Su hafifçeyıkama tozu vebakır sülfat sıcak ise daha hızlı çözülür.

Yavaşça ( 100 gram ) yarım kova içine ( 100 gram ) çözülmüş çamaşır sodası , yarım kova dökmek çözünmüş bakır sülfat ve gerekirse 10 litre kadar yapmak için daha fazla su ekleyin.