Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Pembe Keçi Sakalı Spiraea japonica Billiardii, Saksıda

Dekoratif, Çalı
%31 İndirim 287,00 ₺ 199,00 ₺
  • Çiçekler salkım veya bileşik salkım formundadır.
  • Nemli, tınlı topraklarda iyi gelişir. 
  • Çiçek rengi pembedir.
  • Bol ışıklı alanları tercih eder.
  • Meyve kapsül biçiminde ve içerisinde 2–10 adet tohum bulunur.
  • Üretimi ayırma ve çelik ile olur. Yada tohumdan üretim ile gerçekleşir.
Kategori: Çalı Türleri
  • SKU: 10
  • Barkod: 080234
  • Stok:FI278 Adet

Familya: Rosaceae
 Botanik Adı: Spiraea
 Türkçe Adı: Keçi sakalı
Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’ da doğal olarak yaşayan 100 kadar türü bulunur. Yazın yeşil, çalı formunda olan bitkilerdir

Spiraea Bitkisinin Genel Özellikleri

Yaprakları sarmal dizilişli, erselik, beyaz, kırmızı veya sarı renkli olabilir. Çiçekler salkım veya bileşik salkım formundadır. Meyve kapsül biçiminde ve içerisinde 2–10 adet tohum bulunur.

Üretimi
Üretimi ayırma ve çelik ile olur. Ayırma özellikle S. salicifolia ile bazı türlerde uygulanır. İlkbaharda sökülen ana bitkiler dipte bir parça kök içerecek şekilde ayrılarak yeni bitkiler elde edilir. Çelikle üretimde, çelikler değişik zamanlarda ve değişik tiplerde hazırlanır. Çelikle üretimde en kolay yol, ekim-kasım aylarında 15 cm uzunluğunda hazırlanan odun çeliklerinin köklendirilmesi ile olur. Alınan çelikler herhangi bir hormon ile muamele edilmeden açık araziye dikilir. İlkbaharda köklenen çelikler sonbaharda şaşırtılır. Çelikle üretimin ikinci yolu, temmuz ayında o yılki sürgünlerden 5-7,5 cm uzunluğunda hazırlanan yeşil çeliklerle olur. Hazırlanan çelikler hormona batırılmadan soğuk yastıklara dikilir. Çeliklerin üzerleri ayrıca naylonla örtülür. Çelik alınmasından yaklaşık 5 hafta sonra % 100’ e yakın köklenme elde edilir. Köklenen çelikler sonbahar veya ilkbaharda geliştirme yastıklarına şaşırtılır.
Çelikle üretimde üçüncü yol ise, çeliklerin haziran ayında aynı şekilde alınmasıdır. Bu kez alınan çelikler alçak tünellere dikilir. Yine hormon ile muameleye gerek yoktur ve % 100’ e yakın köklenme görülür. Ancak sonbaharda şaşırtma zamanında kuvvetli kök sistemi elde etmek için %8’ lik toz IBA ile muamele etmekte yarar vardır. Köklenen çelikler yine sonbaharda geliştirme yastıklarına şaşırtılır.

Ekolojik İstekleri
Nemli, tınlı topraklarda iyi gelişir. Bol ışıklı alanları tercih eder.

Peyzajda Kullanımı
Kirli havaya çok dayanıklıdır. Park ve bahçelerde soliter olarak kullanılır. Çiçeklerinden dolayı dekoratif bir görünümü vardır. Bu yüzden de çok tercih edilir.
Çit tesisinde kullanıldıkları gibi çatı, balkon, teras gibi yerlerde de yetiştirmeye uygundur.

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon