Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Stevia rebaudiana Şeker Otu Bitkisi 10-15 cm, Saksıda

Tıbbi , Aromatik , Çayı yapılan
%32 İndirim 274,00 ₺ 187,00 ₺
 • Bilinen şekerden ortalama 400 kat daha tatlı ancak sıfır şeker içeren bir bitkidir. 
 • Tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. 
 • Ilıman iklimde kolaylıkla yetiştirilebilir ancak iç mekanlarda saksı içinde de yetiştirilir.
 • Yapraklarını çiğ veya kurutarak tüketebilirsiniz. 
 • Şeker Otu fidanlarımız hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli  bitkilerdir.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Fidanlığımız Virüs e Nematod Arı Üretim Sertifikalıdır.
 • Sonbahar-kış aylarında fizyolojik yapıları dolayısıyla bitkiler yapraksız ve çiçeksiz olarak gönderilmektedir.
 • SKU: -20
 • Barkod: 100127
 • Stok:FI3367 Adet
Stevia bitkisinin yetiştirilmesinde, sıcaklık, güneş ışınları ve nemliliğin önemli rolü bulunur. 20 derece sıcaklık uygundur. Sıcaklığın 10-13 derecenin altına düştüğü alanlarda yetiştirilmesi zordur.

Stevia bitkisi gelişkin aşamada, güneşten çok fazla etkilenmemektedir. Ancak fide aşamasında bitki kökü ve gövdesi henüz zayıf olduğundan, daha çok gölgelik ortam ister. Bu nedenle mümkünse fidelerin tarlada gelişimi sırasında üstlerine tül gölgelik yapılması uygun olur. Fideler büyümeye başladığında, güneşli ortam, yaprakların fotosentez yapmasına ve şeker oranının artmasına katkı sağlar. Stevia bitkisinin tatlanmasında güneş ışınları ve sıcaklık çok önemli rol oynar.

Stevia bitkisi, soğuk iklimleri sevmez. Subtropik ve nemli iklimler bu bitki için uygun yetişme ortamı sağlar. Bitki, asidik toprakları da sevmez, bazik toprakları sever. Örneğin ülkemizde Karadeniz Bölgesi yaz ve kış çok yağış aldığından toprakları genelde asidik özelliktedir. Buna karşılık Akdeniz Bölgesi özellikle Antalya toprakları kışın yağışlı yazın ise kurak olduğundan genelde bazik karakterlidir.

Bu özellik, bitki gelişmesinde bir tercih nedenidir. Bitki toprak koşullarına karşı çok hassastır. Taban arazilerini, yani nemli, sulu, ağır topraklı arazileri sevmez. Bazı bölgelerin yer altı su seviyesi çok yüksek olduğundan taban suyu da yüksek bulunur. Sellenme ve taşkınlar bunlarda kalıcı zarar geliştirirler. Trakya bölgesi yazları uygun, ancak kışları çok ağır soğuklar ve don yaşadığından, bitkinin uzun süreli yaşamı için çok uygun görünmez. Stevia (şeker otu) çok yıllık bir bitkidir, ancak ilk yıldaki hasatı verimsiz ve cılız olur.

Bu nedenle ilk yılda, çevre şartlarının olumsuzlukları, bakım eksiklikleri, bitki ve toprak hastalıkları vb. gibi nedenlerle kayıplar da çok olur. İlk yıldaki bu durum, üreticilerin morallerini bozmamalıdır. ikinci yıldan sonra bitki verimi kuvvetlenir ve bitkiden daha fazla ürün alınmaya başlanır. Kırmızı renkli Akdeniz topraklarında (terra rossa) bitkinin yetiştirilmesi iyi sonuçlar vermektedir. Diğer yandan kireçli, kumlu, tınlı, havalandırmalı topraklar, bitkinin iyi gelişmesinde önemli etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Azotlu gübrelerin bitki verimi üzerinde olumlu etkisinin bulunduğu gözlenmiştir. Tarlaya fide dikimi yapıldıktan sonra, bitkiye gübre ve hümik asit verilebilir. Tarlada en önemli iş, sulama ve tarladaki yabani otlarla  mücadeledir. Tarlada sulama şekli, en iyi damlama boruları ile yapılması tercih edilmelidir. Bu bitki, toprak hastalıklarına karşı da oldukça duyarlıdır. Ancak bu  bitkiyi etkileyebilecek böcek zararlıları azdır. Bitki zararlıları en fazla toprak altından kaynaklanır. Toprak altında böcek, kurt, kemirgenler bitki ve gelişimine zarar verebilmektedir. Uçucu sinek ve böceklere karşı bilinen zirai ilaç yöntemleri uygulanabilir. Kararında herbisit uygulanabilir.

Ayrıca bu bitkideki sinek, böcek ve hastalıklara karşı zirai ilaç kullanılmadan başka dezenfektan yöntemler de uygulanabilmektedir. Örneğin bulaşık, çamaşır deterjanları sulandırılarak, veya arap sabunu + alkol karışımı fıs fıs içerisinde bitkiye tazyik edilerek etkin mücadele yapılabilir. Tarlada en önemli olayların başında, bitkinin döllenmesi ve gelişmesi gelmektedir. Bunun için tarla ve yakın çevresinde döllenmeyi sağlayacak arıların, yoğun olarak bulundurulması yararlı olur. Arıları tarlada tutabilmek için, arıların sevdiği çiçekler, lavanta gibi bitkilerin bahçe veya açık tarla ortamının bazı yerlerinde ekili olması bu işleve ek katkı sağlayacaktır.

Müşteri soruları ve cevapları

22-06-2017

Dolgun ve gelişmiş bir bitki. Hemen kullanlabiliyor. İyi hizmet 5/5

28-12-2023

sağlıklı yaşam sürenler için ideal bir seçenek. Bitki hem bahçede hem de saksıda rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Fidanistanbulun hızlı kargo hizmeti ve ürün kalitesi beni tatmin etti.

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

Kaçırılmayacak Fırsatları İnceleyin


Teşekkürler
fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon