Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Toplam 8 üründen,8 adet listelendi.

% 11 İndirim Saksıda Sınırlı Sayıda

Zakkum Fidanı Alacalı Nerium oleander Variegatum, 40-60 cm, Saksıda

349,00 ₺ 312,00 ₺
Haber Ver
% 15 İndirim Saksıda Sınırlı Sayıda

Zakkum Fidanı Örgülü Tijli, +100 cm, Saksıda

1237,00 ₺ 1 049,00 ₺
Haber Ver

Zakkum Akdeniz bölgesi ülkeleri ile Türkiye'de sulak yerlerde, süs bitkisi olarak park ve bahçelerde yetiştirilir.  Pembe çiçekli, kışın yapraklarını dökmeyen, 6 metreye kadar boylanabilen bir ağaççıktır. Yapraklar 10-15 cm uzunluk ve 2-3 cm genişlikte mızrak biçiminde, derimsi, üst yüzü koyu, alt yüzü ise açık yeşil renklidir. Alüvyonlu toprakları ve sıcak iklimleri seven zakkum bitkisinin -4 dereceden sonra çiçeklerinde  ölme tehlikesi vardır. Yaprakları yaz kış yeşil kalan dayanıklı bir bitkidir. Zakkum  güneşi çok sever, güneş gören yerler de yetiştirilmesi oldukça verimlidir.

Zakkum fidanı çeşitlerinden bodur zakkum fidanı, susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez. Bahçelerde, parklarda, teraslarda süs bitkisi olarak yetiştirilir. Özellikle dere yatakları ve akarsu kıyılarında bulunan alüvyonlu toprakları sever. Meyveleri kapsül şeklindedir. Taşlı, çakıllı ve kumsal çevrelerde ağır ve kireçli topraklarda da yetişebilir. Yaz başından ekim ayına kadar çiçek açmaya devam eder. Tohum, çelik ve daldırma ile üretilir.

Zakkum fidanı yeni dikildiğinde suya oldukça ihtiyaç duyar, bu yüzden olgunlaşana kadar ilk 2 yıl düzenli sulama  gereklidir. Toprak bakımından çok seçici olmasa da verimli toprakta yetişir, verimsiz toprakta gübreye ihtiyaç doğar saksıda yetişecekse her ay su ile karıştırılan bitki besini verilmelidir  Zakkum olgunlaşana kadar budanmaz 2 yıl sonrasında, özellikle sonbahar mevsimin de budama işlemi yapılmalıdır.

Zakkum Çeşitleri; Pembe zakkum fidanı, Beyaz zakkum fidanı, Kırmızı zakkum fidanı, Sarı çiçekli zakkum fidanı, Bodur zakkum fidanı, Örgülü tijli zakkum fidanı, Alacalı zakkum fidanı 

Müşterilerine her zaman güvenilir, hızlı ve kolay kullanım sunan fidanistanbul, müşteri memnuniyetini önemseyen, geri bildirimler doğrultusunda kendini güncellemektedir. Zakkum fidanı çeşitleri kategorimizi detaylı olarak inceleyebilir ve siparişinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon