Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Çim Zambağı Liriope muscari, Saksıda

Çiçek Açan, Herdem Yeşil
%11 İndirim 237,00 ₺ 212,00 ₺
  • Her dem yeşil yaz aylarında ise çiçeklidir.
  • İlkbaharda ve sonbaharda mor-lila renkli başak biçimli çiçekleri ile dikkat çeker. 
  • Çiçekleri ile aynı dönemde başlayan siyah meyveler kış ortalarına kadar bitki üzerinde kalır. 
  • Kaya bahçelerinde, çiçek tarhlarında, bordürlerde, yol kenarlarında sınır bitkisi olarak ve saksı bahçeciliğinde saksı bitkisi olarak yetiştirilir.
  • Optimum şartlarda 40-50 cm boy, 60-80 cm çap yapan bitkinin uzun ince koyu yeşil yaprakları vardır.
  • Nemli ve iyi drene edilmiş topraklarda başarılı gelişim gösterirler. Kuraklığa da dayanıklıdır.
  • SKU: -73
  • Barkod: 784524225
  • Stok:FI5415 Adet
Bahçe toprağında hızlı ve kolaylıkla yetişebilen çiçekli yerörtücü bir bitkidir. Gelişimi öbekler halinde olup, budama gerektirmez. Daha çok kaya bahçelerinde, çiçek tarhlarında, bordürlerde, yol kenarlarında sınır bitkisi olarak ya da saksı bahçeciliğinde saksı bitkisi olarak yetiştirilir. Her dem yeşil yaz aylarında ise çiçeklidir. Gölgede ve güneşte yetiştirilebilir. Sıcağa, neme ve kuraklığa yüksek dayanımı vardır. Ilıman bölgelerde yaz kış yeşil olan yapraklar sert kış gören bölgelerde kış aylarında bozulsada bu sorun teşkil etmez. Dilenir ise toprak seviyesinden biçilen yapraklar baharla birlikte yeniden sürerler. Don olayına dayanıklı bir çeşit olup, kışı yer altında geçirebilir.
Yaklaşık 50 cm e kadar boylanabilir. Toprak altından kök atarak genişleyen yapısı vardır. Ancak bu genişleme kesinlikle yayılıcı, agresif değildir. Yavaş yavaş gelişir. Böcek ve hastalık problemi yoktur. Rizom köklü bitki olduğundan köklerini sürekli ıslak istemez. Süzek toprak tercih edilmelidir.
Dikim Yeri: Merkez bitkisi, yol boyları, saksılar ve yükseltilmiş çiçek tarhlarında kullanımı uygundur. Yıllar içinde gelişerek güzelleşen; bahçe dikimlerinde ve yazlık peyzajlarında mülkün değerini artıran benzersiz çiçekli bir bitkidir.
Toprak: Geçirgenliği yüksek gevşek topraklarda güzel gelişir.
Büyüme Hızı: Hızlı
Çiçeklenme Dönemi: Yaz ayları
Bitkinin Maks. Eni: 40 cm
Bitkinin Maks. Boyu: 60 cm
Dona Dayanıklılık: -17 dereceye kadar dayanıklı
İklim Kuşağı: 6-11
Ömrü: Çok yıllık kalıcı bitki
Ekim: Saksılı ürünler yıl boyu dikimi yapılabilir.
Dikim: Organik maddece zengin olan topraklardan hoşlanır. Dikim öncesi toprağını havalandırın, içine funda torfu, ve 3/1 oranında cürüf - lav taşı katın. İyi kalitede bahçe toprağınız varsa hiç bir uygulama yapmanıza gerek yoktur.
Bakım: Kış aylarında dış mekan bitkilerinin kök kısımlarını ağaç kabukları ile oluşturduğunuz yataklarla örtünüz. Bu kökleri donlardan koruyacağı gibi yabani otların bahar da gelişmesinide engelleyerek bitkinin sağlıklı gelişmesini, sizin de daha az yorulmanızı sağlar.

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon