Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Orkide Çiçeği CAMBRİA, 40 cm, Saksıda

dekoratif, çiçekli bitki, soğanlı bitki
%20 İndirim 938,00 ₺ 750,00 ₺
  • Orchidaceae (Orkidegiller) familyasının üyesidir.
  • Çiçekleri yıldız şeklinde, yuvarlak, 1 ila 10 cm arası büyüklükte ve çok çeşitli renklerde bulunmaktadır.
  • 8 ayda bir çiçek açarlar.
  • Her yıl yeni sürgünler oluşturur.Uzun ve yaprak dökmeyen yapraklara sahiptir.
  • Cambria 16 ila 21˚C arasındaki sıcaklıklarda gelişir, ancak aşırı güneş ışığından sakınılmalıdır.
  • Kışın Kasım ayından Mart ayına kadar güneş alması sağlanmalıdır.
  • Orkide Fidanı Cambria pembe renkte gönderilmektedir.
  • SKU: -9
  • Barkod: d3s3s3s3s
  • Stok:fs23s2 Adet

Cambrialar yapay dölleme yoluyla üretilmiştir. Doğal olarak herhangi bir yerde yetişmezler yani doğal ortamında dünyanın hiç bir yerinde görülmezler. Orchidaceae (Orkidegiller) familyasının Epidendroideae alt familyasından, Cymbidieae grubuna mensup çeşitli orkide cinslerinin çeşitli türlerinden oluşturulmuş çok sayıda hibrit ve kültivar çeşitlere ortak bir ad olarak Cambria ismi verilir. Ancak, hibritlerin çoğunda kullanılan Odontoglossum bitkisi, Orta ve Güney Amerika'nın yüksek ormanlarından bulunduğundan, bu bitkilerin çoğunun yüksek nem ve havalandırma gibi çevresel koşullarına ihtiyacı olacaktır.

Bu orkide türünün ortalama çiçeklenme süresi 4-6 haftadır. Çiçekler farklı şekil ve boyutlarda olabilir (yuvarlak, yıldız şekilli, vb.). Renkler de çok çeşitlidir ve ağırlıklı olarak kırmızı, sarı, kahverengi, pembe ve beyaz ile şekilli veya spot renk kombinasyonuna sahip olanları içerir.

Cambria orkideleri yılın bazı dönemlerinde çok miktarda güneş ışığında olabilirler. Ancak, Temmuz-Ağustos aylarında gelen kavurucu direkt güneş ışıklarından sakınılmalıdır. Bu aylarda gölge tercih edilmelidir.

Birçok ev orkidesinde olduğu gibi Cambria orkideleri de gece saatlerinde serin esinti ve ara sıra ıslatılmak ister. Islaklığın esintilerle kuruması böylece bitkide ısının daha da düşmesi sağlıklı ve hızlı gelişim için büyük önem taşır. Fakat kışın soğuğun fazlası zarar verir. En iyi en sağlıklı gelişim için kışın gece esintisi sağlarken odanın ısısının 10 C altına uzun süreli düşmemesine dikkat edilmeli. Yazın gece sıcaklığı arttığında 23 C ve yukarısı ortamda esinti de olmazsa gelişimleri durur.

Bu bitki için esinti almasını sağlayacak şekilde delikli,kil gibi gözenekli  aynı zamanda fazla suyu emebilecek ve kökleri gün ışığından koruyabilecek yapıda saksı olması gereklidir. Toprak içeriği olarak suyu tutma özelliği olan,Phalaneopsis te kullanılandan daha küçük ağaç kabukları, perlit ve hindistan cevizi kabukları ekleyebilirsiniz. Kökleri  diğer orkidelere göre ince ve yaygındır. Hazırladığınız toprak Cambria için uygun gelmediğinde kökler yüzeye çıkmaktatır. Normal görünüm olarak kökler toprak üstünde görülmemelidir.

Cambrialar nemi sever. Sulama düzeninde su üstten 1-2 litre dinlendirilmiş su ile yapılmalıdır. Diğer orkidelerde olduğu gibi suda bekletme tavsiye edilmemektedir. Orkide besinleri 1 litre suya karıştırılacak şekilde ve her 3 sulamada bir verilmelidir. Cambrialar da sulama düzeni ayarlarken ağaç kabuklarının kuruduğundan emin olun, öyle sulayın.

Cambrialarda çiçeklenme sona erdiğinde bitki yalancı soğan oluştururlar. Solan çiçek sapı yalancı soğanın üzerinden 5 cm kalacak şekilde kesilmelidir. Yeni  yalancı soğan oluşumu tamamlandıktan sonra bitki tekrar çiçek sapı çıkartarak çiçeklenme dönemine geçecektir. Bu dönem 7 ayda gerçekleşir. Bu aralıkta gündüz 25 C sıcaklıklar ve 18 C sıcaklıklar arasında seyretmelidir. Gece esintileri esastır ve her akşam su spreyleme işlemi tavsiye edilmektedir.15 derecenin altındaki sıcaklıklar genelde pek önerilmez.

Cambriaların  üretimi yalancı soğanların ayrılması ile olmaktadır. Ana soğana zarar verilmeden  diğer soğanlar ayrılıp dikim işlemi yapılmalıdır. En önemli ayrıntı ise olgunlaşmış bulblarla yavru yeni gelişen kökleri ayırmamaktır. Çünkü bu yavru bulbların gelişimi için ana bulba ihtiyaç vardır. 

Müşteri soruları ve cevapları

04-11-2023

Çiçeklerin kokusu çok etkileyici. Tavsiyeleri üzerine tercih ettim ve çok memnun kaldım. Teşekkür ederim.

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon