Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Yaprak Güzeli Solenostemon scutellarioides, Saksıda

Dekoratif, Alaca Yapraklı
%29 İndirim 99,00 ₺ 70,00 ₺
  • Hem iç mekan hem de dış mekanlarda kullanılabilen çok yıllık bir bitkidir.
  • He türlü toprakta yetişebileceği gibi suda da yetiştirilebilmektedir.
  • Gelişim dönemlerinde genelde 14 – 17 C derece sıcaklık isterler.
  • Nemi ve aydınlık ortamları seven bir bitkidir.
  • Görseldeki renklerden herhangi 1 adet gönderilmektedir.
  • SKU: 10
  • Barkod: 0402198
  • Stok:FI3327 Adet
Bakımı
Çiçek tomurcukları belirdiği anda derhal yok etmelisiniz. Yoksa  cılız kalır ve amacı çiçek açıp tohum vermek olur.Ve ölür. Tohum ihtiyacınız için tepe değil yan dallardan sadece birisinin çiçek açmasına izin vermek gerekir.
 

Sıcaklık

Gelişim dönemlerinde genelde 14 – 17 C derece sıcaklık isterler. Kışın ise 12 – 16 c derece aralığı idealdir. Kışın en düşük 10-12 C dereceye dayanabilirler. Sadece kış soğuklarına değil sonbahar serinlerine bile dayanamaz. Ancak çok kısa bir süreliğine dayanabilirler. Daha fazla soğukta kalması yapraklarının dökülmesine ve bitkinin ölmesine neden olur. Sıcağı seven bir bitkidir. Tropik bölgelerin bitkisi olduğundan dolayı fazla soğukları sevmez. Soğuklara karşı bitkinizi kesinlikle korumanız gerekecek. Bulunduğu yerde ısı 12C derece altına düşmemeli. Daha serin olursa, serin saatlerin uzunluğuna göre ölür. Aşırı sıcak memleketlere (havası nemli olmak şartıyla) uygundur.
Kışın hiç soğuk olmayan kapalı mekanlarda güneşli pencere önünde kışın da yapraklarının güzelliği aynen devam eder.
 
Toprak
Kolyoz çiçeği – yaprak güzeli çiçeği aydınlık yerlerde yetiştirildiğinde toprak seçmeyen bir bitkidir. Hemen hemen her tür toprakta yetişebilir. Suyu iyi geçiren, drenajı iyi ve iyi bir bahçe toprağı kolyos çiçeğiniz için oldukça uygun toprak türüdür. Sert ve ağır toprakları sevmez. Bu tür topraklarda kökler havasız kalır ve çürür. Toprak seçmez.
Yaprak güzelinin en coşkulu geliştiği toprak humuslu doğal topraktır.Ancak bu toprakta yapraklar mükemmel irilikte ve gösterişlilik te olabilir
Bunda gübre veya bitki besini istemez. Torf vb. kıytırık topraklarda ise haziran – eylül arasında 20 günde bir genel amaçlı bitki besinivermelisiniz.

Su

Kolyoz çiçeğinizin su isteği bulunduğu yere göre değişim gösterir. Yani demek istediğim bitkiniz aydınlık yerde, çok güneş alan yerde ise, toprağı hemen kuruyorsa günlük sulamasını yapmanız gerekecektir. Ancak yarı gölge yerde yetiştiriyorsanız, toprak nemini biraz kaybedince sulamalısınız. Yazın sulama konusu oldukça önemlidir. Bitkinizin su ihtiyacını tam olarak karşılamanız gerekiyor. Kışın ise su miktarını iyice azaltmanız gerekecek. Toprak yüzeyinin nemli olması yeterli olacaktır. . Sulama açısından hassaslığı yok. Sadece toprak ıslak olduğu halde sularsanız kökleri çürür.
 

Üretim

Tohumları çabuk çimlenip hızlı büyür. Kışın koruma zahmetlerine gerek kalmıyor. Yaprak güzeli bulunduğu evin şartları uygunsa kışın hiçbir zarar görmez birkaç yıl yaşar.
Boyu ortalama 35cm olup iyi şartlarda bakılırsa 1m kadar uzar. İri yapılı olması çeşidine, kültivarına göre değişir. Dalalnıp budaklanarak büyümesi enine ve boyuna hemen hemen eşit uzunluklarda olur. Yerinin ısı ve ışık şartları uygunsa yılın her zamanında herhangi bir dalını kesip direkt toprağa dikmekle çoğaltabilirsiniz. Köklenmesi birkaç gün sürer. Hiçbir özel işlem yapmaya gerek yok. Sadece dalı dikin ve sulayın. İlk bir hafta direkt güneş almamalı.
Hava sıcaklığı 18 – 24C dereceler aralığında olmalı. Daha serin ortamlarda tohumlar çimlenemez. Tohumları önceden sulanmış toprağa serpin üstüne su fısfıslayın. Çimlenmek için ışık gerekiyor yani tohumları gömmemelisiniz. En geç 10 günde çimlenmiş olurlar.
 
Fideler birkaç yapraklı olduklarında ayırmalısınız. Sıkışık bir arada gelişirlerse birbirlerinin gelişimlerine kötü etkileri olur.

Müşteri soruları ve cevapları

03-08-2015

Gelen ürün çok güzeldi. Boyu 30-40 cm ve yaprakları rengi harikaydı. Teşekkürler

05-06-2017

Bu ürüne tam anlamıyla bayıldım. bu kadar güzel bir bitki geleceğini tahmin etmiyodum. yaprakları harika adeta bakmaya kıyamıyorum. teşekkürler.

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

Kaçırılmayacak Fırsatları İnceleyin


Teşekkürler
fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon