Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Yayılıcı Dağ Muşmulası Cotoneaster horizontalis, 20-40 cm, Saksıda

meyveli, Çalı
%17 İndirim 299,00 ₺ 249,00 ₺
 • Yer örtücü çalılardan bir bitkidir.
 • Küçük ama çok sayıda yaprakları vardır.
 • Yapraklarının üst yüzü koyu yeşil, alt kısmı grimsi yeşil ve tüylüdür.
 • Sonbaharda dökülmeden önce morumsu kırmızı olağanüstü güzel bir renge bürünür.
 • Kış aylarında yaprak döker.
 • Mayıs-haziran aylarında beyaz ya da pembe renk açan çiçekleri tek ya da şemsiyemsi salkım biçimde olur.
 • Meyveleri kırmızı renkli olup sık yapıda ve boldur.
 • Soğuğa çok dayanıklıdır.
 • SKU: 10
 • Barkod: 030308
 • Stok:FI944 Adet
Ters yumurta biçimindeki kalın yapraklar 1-1,5 cm boyunda ve çok kısa saplıdır. Üst yüzü cilalı gibi parlak yeşil olan yapraklar sonbaharda dökülmeden önce morumsu kırmızı olağanüstü güzel bir renge bürünür. Koyu gri gövde kısa, eğri, çok dallı ve çatlaksızdır. 6-10 mm çapındaki parlak çiçekler yaprak koltuklarında tek tek açarlar. Taç yapraklarının rengi uçlara doğru açılır. 6-8 mm çapında, olgunlukta parlak kırmızı renkli olan etli ve küresel yalancı meyveler sürgünlere almaşlı olarak dizilidirler. Sonbahara doğru kızarırlar ve kış ortasına kadar bitki üzerinde kalırlar.
Işık isteği açısından son derece toleranslı olan yaylıcı dağ muşmulası, güneşin bol olduğu yerlerde en yayılıcı ve dolgun formunu alır. Yarı gölge yerler içinde uygun bir bitkidir. Koyu gölge yerlerde ise zayıf bir yapıya sahip olur.
Su kullanımı minimum olan bu bitki kurak ve sıcak iklimli yerler için ideal bir bitkidir.
Genelde tohumla üretilir. Tohumlar hasat edilince hemen 1-3 ay kadar soğuk katlama yapılması çimlenmeyi kolaylaştırmak açısından yararlı olur. Tohumlar ilkbaharda ekilmelidir. Tohum ekim yerlerinin üzerinde gölgeleme yapılması yararlı olur. Tohumla üretimin yanı sıra çelikle de oldukça kolay bir şekilde üretilebilir. Yılın her döneminde çelikle üretim yapmak mümkündür. İlkbahar sonunda yeşil, yaz sonunda yarı odun ve sonbahar ile kış aylarında ise sert odun çelikleri üretimde kullanılabilir.
Dağ muşmulası kaya bahçelerinin yer örtücüsü olarak çok sıklıkta kullanılır. Yayılıcı ve boy yapmayan özelliğinden dolayı toprak yüzeyinin çim dışı bir vejetasyonla kapatılması istendiğinde kullanılabilir. Bitkinin yaprak, çiçek ve meyve gibi parçaları minyatür boyutta olduğundan, zarif çizgilere sahip, iddiası olmayan, daha çok mütevazı ölçekte elemanların yer aldığı oriental tarzı peyzajlar içinde her zaman kullanılan bir bitkidir. Bitki yatay olarak kullanılabileceği gibi, dikey bir duvar önüne yakın dikildiğinde duvarın çizgileri boyunca dikey olaraktan da gelişebilir. Bu haliyle, beton elemanların alt kısımlarında estetik açıdan çok daha hoş görünen bir doku oluşturur. C. horizontalis çok özel bakım istemeden kendi kendine yayıldığından, bakımın çok sınırlı olduğu karayolları refujlerinde, eğimli alanlarda erozyon mücadelesinde ya da şehir parklarında kullanılabilir. Tek olaraktan kullanımı genelde formal çizgili bahçelerde köşe noktalarının ya da giriş noktalarının vurgulanmasında uygundur. Grup olarak kullanıldığında fonksiyonel ve estetik açıdan etkili bir bitkidir. Ağaçların altlarında, çiçek kasalarında ya da beton içerisine açılmış bitki parterlerini doldurmada kullanılabilir.

Müşteri soruları ve cevapları

12-09-2011

gerek yaprakları gerekse üzerinde bulunan meyvelerle gayet bakımlı bir kotonaster gönderdiğiniz için çok mutlu oldum.sizin sayfanızı önermeye devam ediyorum zaten.tekrar teşekkür eder iyi çalışmalar dilerm ..

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon