Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Zemheri Ortancası Bergenia cordifolia, Saksıda

Çok Yıllık, Saksıda
%34 İndirim 399,00 ₺ 262,00 ₺
  • 6 – 8 türü bulunan, her dem yeşil perennial bitkilerdir.
  • Anavatanı Doğu ve Orta Asya’dır.
  • Mart – Nisan aylarında eflatun çiçekleri olan bu tür nemli drene edilmiş toprakları tercih eder.
  • Kalp şekline benzeyen, yuvarlak, etli yeşil yaprakları vardır.
  • Ortanca bitkisi fizyolojik yapısı dolayısı ile kış aylarında yaprak dökmektedir. İlkbahar yaz aylarında yeniden yeşermektedir.
  • SKU: -63
  • Barkod: 6890237
  • Stok:FI4214 Adet
Yaprakları kalp şekliden yeşil renkte olup; kış soğukların da rengi bronzlaşır. Yaz sıcaklarında da susuz kaldığı zaman yaprakları bronzlaşmaya başlar. Kırmızımsı, Kahverengimsi renkler oluşur. Zemheri ortancasına iyi bakılması durumunda bütün bir yıl boyunca parlak, gösterişli ve dekoratif hallerini koruyabilirler. Çiçek yaşlandığı mühtdetçe yaprakları da büyüme gösterir.
Zemheri ortancası genel olarak kış mevsiminin ikinci yarısı ile ilkbahar başı arasında çiçeklenme gösterir. Yazın güneşsiz kalmayanlar özellikle de yaşlandıklarında sonbahar sonuna dek çiçek açmaya başlarlar.Zemheri ortancasının bütün yıl aynı güzellikte kalabilmesi, bir yer örtücüsü olarak kalitesini arttırır. Kenar süslemelerinde de ideal bir bitki türüdür. Her mevsimde mevsimlik bitkiler ile görüntüsü değiştirilen yerlerde kenar bitkisi olarak daima aynı yerde bırakılabilir, bu da vereceğiniz zahmeti azaltır. Sadece mevsimlik bitkileri değiştirirseniz aşırı sıcak görülen bölgelerde, yazın fazla güneş alan yerler bu bitkiye iyi gelmeyecektir. Hem yüksek sıcak, hemde yakıcı güneş bir araya geldiğinde yapraklarda güzellik kalmaz.

Genelde kış aylarında Siklamen, pembe ve fuşya rengi tonlarında çiçekler açar. Çiçek rengi toprağın özelliğine ve kış soğuklarına göre farklı tonlarda olabilir. Türüne kültivarına göre de farklı renklerde çiçekler verebilir. Yukarı doğru dallanmaz yaprakları kök-rizzom kısmında gelişir, kökten kısa dalsı rizomlarla çoğalarak yavaş yavaş çevreye yayılmaya başlar. Rizomlar toprak dışına çıkmışsa onlara dal muamelesi yapmayın ve o şekilde bırakayın, yapraklarını toprakla örtmeniz daha faydalı olacaktır.

Genelde hem susuzluğa çok dayanıklı hemde don olaylarına karşı çok iyi bir şekilde dayanıklılık gösteren bitkiler zor bulunurlar. Zemheri ortancası yazın sıcağa ve kuraklığa, kışın ise -35 °C dereceye kadar ağır don olaylarına karşı dayanıklılık gösterir, karların içinde dahi çiçek açma özelliğine sahiptirler.

Kış aylarında yapraklarını döken ağaçların altlarında bulundurulması Zemheri ortancası için gayet iyi yerlerdir. Bu şekilde bahçede yere dikilmesi durumunda dahi aşırı sıcak görülmeyen memleketlerde sulama bile istemez. Kasım ayından İlkbahar zamanına kadar daha iyi güneş alabilmeli. Yaz boyuncada gölgede bırakılmalıdır.


Zemheri ortancası asitli toprakları sevmez. Nötr ve çeşitli derecelerde alkalinli topraklara uygundurlar. Toprak humuslu ve suyu iyi süzdürebilme özelliğine sahip olursa gelişimi ve çoğalması daha hızlı bir şekilde olacaktır. Az besleyici toprakta bile iyi idare ederler. Succulent özelliklidirler. Besinleri bünyesinde barındırıp idareli şekilde kullanırlar. Yılda bir defa yaz aylarının sonlarında veya ilkbahar aylarının başında dibi çapalanıp yaprak çürüntüleri ve eski sığır veya koyun gübresi karışımı ile gübreleme yapılması gerekir. İyi bakıldığında muhteşem, güzel, iri yapraklar vermeye başlar.

Zemheri ortancası bahçelere ekildiğinde neredeyse yıl boyunca hiç sulamanızı gerektirmez. Yinede bu tamamen susuz bırakın anlamına gelmiyor tabi. Sadece susuzluğa son derece dayanıklıdırlar. Yinede suyu sevmeyen bir tür değildir. Yazın fazla güneş alan bir yerde bide üzerine susuz kalması durumunda yapraklar perişan bir hale gelir ; buna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Yine de bu sadece yapraklara zarar verir susuzluğa dayanıklı olduğundan bitki tamamen ölmez. Yağışlı ve serin mevsime girildiğinde tekrar canlanacaktır.
İlkbahar’ da kökten ayırma ile çoğaltabilirsiniz. Yalnız bu işlemin her yıl yapılması durumunda cılız kalacağından sürekli olarak yapılması tavsiye edilmez. Her üç, dört yılda bir son derece sıklaşmış olurlar. Bu süre zarfında seyrekleştirilmesi daha sağlıklı olacaktır. Çoğaltma da bu zamanlarda yapılmalı. Sırf eş, dost istiyor diye bitkilerinizi parçalamayın. En geç beş yılda bir seyrekleştirilmeli; çünkü fazla sık çoğalmışsa çiçeklen de daha az olur. Hemde çok iri yapraklı olduğundan dolayı çok sayıda bitkinin bir arada sıkışık halde kalması iyi değildir. Birbirlerinin havasını, ışığını engellerler ve bunun üzerine de hastalıklar ve çürümeler görülebilir. Ayrıca yapraklar tam dipten alınarak yaprak çeliği yapılabilir. Bu şekil dede çoğaltılması mümkün fakat büyüyüp bir şeye benzemesi uzun zaman alacaktır.

Müşteri soruları ve cevapları

08-02-2018

geçen sene yaz başında aldığım bitkim bol çiçekli ve sağlıklı bir şekilde ulaştı. 2 gün önce tekrar sipariş verdim. Yine çok kaliteli bir bitki gönderildi.

09-07-2018

Çok çok gelişmiş ve sağlıklı bir bitki ulaştı. Harika çalışmalarınız için teşekkürler.

01-08-2018

Çok kaliteli bir bitki ulaştı. Paketleme çok korunaklıydı

03-10-2023

Fidanistanbulun Zemheri Ortancası Bitkileri, bahçemde büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. Bitkiler her zaman sağlıklı ve bakımlıdır. Fidanistanbulun ürünlerine güveniyorum.

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

Kaçırılmayacak Fırsatları İnceleyin


Teşekkürler
fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon