Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Altın Çilek Bitkisi Physalis peruviana, 40-60 cm Saksıda

Tıbbi , Aromatik
%22 İndirim 409,00 ₺ 319,00 ₺
Altın Çileklerinizi kendiniz yetiştirin!
  • Saksıda ve sağlıklı fidanlar.
  • Kutusunda gönderiliyor.
  • İçerisindeki meyveyi ham olarak yiyebilirsiniz.
  • Dekorasyon için kullanabileceğiniz gibi, meyve salatalarınıza ilave edebilir ya da reçelini yapabilirsiniz.
  • Ayrıca çikolatayla mükemmel bir birliktelik sağlamaktadır.
  • SKU: -76
  • Barkod: 878458
  • Stok:FI4392 Adet
Physalis (İnca Eriği, Yer Kirazı, Altın Çilek) Özellikleri:
 
Physalis, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtırak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Physalis, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Tohumlama işlemi ise çekirdekleri sayesinde yapılır.
 
Physalis (İnca Eriği, Altın Çilek, Yer Kirazı) Yetiştiriciliği:
 
Physalis Orta Amerika, Güney Afrika ülkeleri ve İsrail de üretilmektedir. Ülkemizde de üretimine başlanmıştır.
Yer kirazı fide ile üretilebilir. Yetiştirilmesi kolay ve zahmetsizdir. Hasat örtü altında yıla yayılı olarak dışarıda ise Ağustos-Eylül-Ekim aylarında yapılmaktadır. Bitki uygun koşullarda çok yayılmacı olduğundan dolayı kimi bölgelerde zararlı ot olarakta görülmektedir.
 
Egzotik meyvenin anavatanı Güney Amerika’dır. Bunun dışında bazı Afrika, Avrupa ve Asya ülkelerinde de kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde de yavaş yavaş üretimi artmaktadır. Bitkinin bazı türleri ülkemizin muhtelif bölgelerinde doğal olarak yetişmekle birlikte bu türler genellikle bitkinin yabani türü olup zehirli olabilmektedir. Doğal olarak yetişen bu tür özellikle ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Toplamda 70’in üzerinde türü olan Physalis bitkisinin ticari olarak en fazla kabul gören ve taze olarak meyveleri tüketilebilen türü Physalis Peruviana’dır. Bu tür aynı zamanda Cape Gooseberry olarak da adlandırılmaktadır. Ülkemizde ise "Pelerinli Bektaşi Üzümü” , "Kaz Üzümü” ve "Yer Kirazı” isimleri ile bilinmektedir.
 
Physalis (İnca Eriği, Altın Çilek, Yer Kirazı) Yetiştirme Ortamları;
Yer Kirazının örtü altı yetiştiriciliği ve açıkta yetiştiriciliği yapılabilmektedir.
Açıkta yetiştirildiğinde verim örtü altı yetiştiriciliğine göre düşük olmakla birlikte aroma ve tat açısından daha iyi sonuç vermektedir.
 
Physalis (İnca Eriği, Altın Çilek, Yer Kirazı) Yetiştiricilik yapılacak Toprak Özellikleri;
 
 Bitki Ph 5 – 6.5 arası olan toprakları sevmektedir.
 Meyvenin olgunlaşması nin olgunlaşması birkaç ay sürebilmektedir.
 Bitkinin dikimini müteakip yaklaşık 4 ay içerisinde meyve alınmaktadır. Hasat çiçeklenmeyi takip eden 60-90 gün içerisinde yapılmaktadır.
 Bitki hasat sonrasında budanmalıdır.
 
Physalis (İnca Eriği, Altın Çilek, Yer Kirazı) Dikim Zamanları ve Mahsül;
 
 Bir dekarda yaklaşık 1800-2100 adet tohum dikilmekte ve 1.5-2 ton mahsul alınmaktadır.
 Bir bitkiden yaklaşık 300 adet meyve alınmaktadır.
 İşçiler elle toplama yaptığı takdirde saatte ortalama 5 kg ürün toplamaktadır. Bitkinin silkelenmesi sonucu yere düşen meyvelerin toplanması diğer bir yöntemdir. Bu yöntem ile birim zamanda çok daha fazla meyve toplanabilmektedir. Makine ile toplama yapıldığı takdirde ise bunun yaklaşık 4 katı daha fazla ürün toplanabilmektedir.
 
Physalis (İnca Eriği, Altın Çilek, Yer Kirazı) Hasat;
 
 Öğleden sonra nemin azaldığı saatlerde toplanması daha uygundur.
 Hasat meyveler turuncu rengini aldığı zaman yapılmalıdır.
 Hasat sırasında meyveler elle tek tek toplanabileceği gibi bitkinin silkelenmesi sonrasında dibine düşen meyvelerin toplanması ile de yapılabilmektedir. Meyvelerin silkelenerek toplanması, aynı olgunlukta meyvelerin toplanmasını sağlamak gibi bir avantaja sahiptir.
 Meyveler genellikle orijinal dış muhafazası ( kaliks ) ile paketlenmektedir. Paketler çoğunlukla 100 gr lık kutular halinde ambalajlanmaktadır.
 Meyve uygun koşullarda birkaç ay bozulmadan saklanabilmektedir. Meyvenin kaliksi çıkarıldığı takdirde dayanıklılık süresi azalmaktadır. Kaliksi ile birlikte dondurulduğu takdirde 1 yıla kadar ürün korunabilmektedir.

Müşteri soruları ve cevapları

16-09-2023

Altın çilek bitkisini Fidanistanbuldan almak, mükemmel bir lezzet cümbüşü demek. Meyveleri tatlı, aromatik ve taze. Bahçemizin en sevilen bitkilerinden biri haline geldi. Ayrıca hızlı teslimatları ve sağlam ambalajları da takdir ediyorum.

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon