Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Balon Çiçeği Platycodon Astra, 20 cm, Saksıda

Dekoratif, Herdem Yeşil
%36 İndirim 488,00 ₺ 313,00 ₺
  • Soğuğa ve sıcağa dayanıklıdır. 
  • Humusça zengin, geçirimli, nemli toprakları ve aydınlık güneşli yerleri daha çok sever.
  • Balon çiçeği, hem saksı da  hemde  bahçede yetişir.
  • Pembe, beyaz, mor, mavi renklerinden herhangi bir adet gönderilmektedir. İstedğiniz rengi sipariş notu kısmında belirtmeniz yeterlidir.
  • SKU: 10
  • Barkod: 040119
  • Stok:FI3386 Adet

4-6 cm çaplı beyaz,pembe,mor,mavi çiçekler balon şeklinde tomurcuklanır. Bitkinin taze sürgünlerine asılı fenerler gibi duran bu sürgünler yıldız şekilli, muhteşem çiçekler açarlar. Yaz aylarında çiçeklenen bitki, hem yetiştirmesi hem de seyri çok keyifli olan, üstelikte zahmetsizce yetişen Platycodon ailesinin 35 cm boylanan cinsidir. Her sezonla birlikte gelişen yumru kökü her bahar bir önceki yıldan daha fazla sürerek çiçek ve sürgün sayısını artırır. Geçen çiçeklerini kesmek çiçeklenmeyi teşvik edecektir.

Balon çiçekleri hem çiçek açmadan hem de çiçekli oldukları dönemde ilgi çekici bitkilerdir. Tamamı kalıcı çok yıllık olup, dikili oldukları alanlarda toprak altında yumru oluştururlar. Donlara dayanıklı olan platycodon balon çiçekleri, aşırı sıcaklıklara da mukavemet gösterirler. Işık bitkisi olup, en iyi çiçeklenmeyi bol, aydınlık ışık aldıkları yerlerde yaparlar.

Bakımı ve toprak, sulama istekleri:

Humusça zengin, orta nemde toprak isterler. Bu nedenle kurak ve sıcak dönemlerde düzenli sulama önemlidir. Verimli bahçe toprağına karıştırılacak funda torfu hem nem tutumunu artıracak hem de sağlıklı kök gelişimi için yeterli kalitede toprağı sağlayacaktır.

Bilinen fazlaca bir zararlısı olmadığından ilaçlama gerektirmez. Genel olarak aşırı sulama ve yetersiz geçergenlikte toprak nedeni ile kök çürümesi olabilir. Bunun için diğer tüm bitkilerde olduğu gibi aşırı sulamadan kaçınmanızı ve gerekirse, toprağına geçirgenliği artıracak az miktarda dalaman çakılı ya da derekumu karıştırmanızı öneririz.

Çiçeklenme bahar sonunda yaz ayları boyunca devam eden bir süreyi kapsar. Geçen çiçeklerini bitkiden uzaklaştırmak çiçeklenme süresini uzatacak bitkinin enerjisini tohum üretmeye harcamasına engel olacaktır. Gübreleme yanmış ve dinlenmiş çiftlik gübreleri ile bahar başında yapılabileceği gibi, çiçek renk, adet ve genel bitki performansını artırmak için saksıya eklenecek akıllı gübreler yıl boyu bitkinin tüm besin ihtiyacını karşılayacaktır.

Dikim yeri :   güneşli ve aydınlık

Önerilen: Saksı ve çiçek tarhları

Toprak :  Orta nemli humuslu verimli toprak

Büyüme hızı :   Hızlı, uzun süre çiçekli sürekli çiçek açar.

Çiçeklenme dönemi :  Haziran'dan Eylül ayına dek çiçekli

Dona dayanıklılık : Donlara tam dayanıklı

İklim kuşağı :  3-10

Ömrü :  Çok yıllık

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon