Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Limon Fidanı YEDİVEREN, Citrus x limon +3-4 Yaş, +120 cm, Tüplü

Ekşi, Kokulu, Kalındır
%19 İndirim 862,00 ₺ 699,00 ₺
 • Ev, balkon, teras ve bahçeler için uygun olan bir limon çeşididir.
 • 3-7 metre boylanabilen orta büyüklükte ağaçlar oluştururlar.
 • Kuvvette ve dağınık bir taç yapar ancak budamaya elverişlidir.
 • Hafif ve orta ağır yapılı, iyi drene olabilen, gevşek ve iyi havlanabilen, kumlu, kumlu-tınlı, tınlı, killi-tınlı topraklardır.
 • Çiçekleri pembe beyaz renkte ve yoğun kokuludur.
 • Meyveleri büyük genellikle az çekirdekli, kabuğu pürüzlü ve kalındır.
 • Gönderilen Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş, 3,5-4  yaşlarındadır.
 • Gönderilen Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş saksı üzerinde kalan boyu 120 cm 'dir.
 • Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketlidir.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Gönderilen limon fidanlarının tamamı sertifikalıdır. 
 • Fidanlığımız Virüs ve Nematod Ari Üretim Sertifikalıdır.
 • SKU: -33
 • Barkod: fr 20120528
 • Stok:FI2492 Adet
•Gönderilen ürünler kaç yaşındadır?
-Gönderilen Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş 3,5-4 yaşlarındadır.

•Gönderilen ürünler saksı içinde mi geliyor yoksa açık olarak mı?
-Sertifikalı Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.

•Gönderilen saksılı Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaşın saksı üzerinde kalan boyu nedir?
-Gönderilen Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş saksı üzerinde kalan boyu 120 cm 'dir.

•Gelen fidanları hemen dikmeli miyim? İstediğim zaman dikebilir miyim yoksa dikim mevsimini mi beklemem gerekli?
-Sertifikalı Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş  saksılı gönderildiği için istediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz. Dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur.12 ay boyunca dikilmeye hazır bitkilerdir.

Narenciye Limon Fidanı Yediveren , kışları soğuk geçen bölgelere dikilebilir mi?
-Kışın çok sert geçtiği yörelerde önerilmez. Narenciye Limon Fidanı Yediveren , genellikle ortancı hasat yapılan yörelerde önerilir.

Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş , fidanını dikerken ve dikimden sonra kullanmam gereken gübreler var mıdır?
-Evet, tüm fidanları dikerken ve dikim yaptıktan sonra kullanmanızı önerdiğimiz gübreler vardır. Dikim sırasında işlenmiş keçi gübresini toprakla karıştırıp açtığınız çukura koymanız ve bu şekilde dikim yapmanız tavsiye edilir. Dikimden sonra ise bitkinin ihtiyacı olan azot,fosfor ve potasyumu karşılayabilmek için 15 - 30 günlük aralarla sadece 1 çay kaşığı kadar NPK 15-15-15 gübresini kullanmanız ve sonrasında bol sulama yapmanız önerilir.

•Aldığım fidanları diktikten kaç sene sonra meyve almaya başlayabilirim?
-Satın aldığınız Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş  3,5-4 yaşındadırlar.Narenciye Limon Fidanı Yediveren, +3-4 Yaş  geneli 4- 5 yaş itibariyle meyve vermeye başlarlar. Dikiminizden bir yaz sonra tadımlık da olsa meyvelerinizi alabileceksiniz.

•Satın aldığım saksılı fidanları dikerken dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?
-Dikim yapacağınız çukuru yaklaşık olarak saksı boyu kadar açmanız önemlidir. Daha derin çukurlara dikim yapmanızı tavsiye etmiyoruz bunun sebebi fidanın aşı noktasının toprağa değmemesinin gerektiğidir. Ayrıca gelen fidanı dikerken saksısından dikkatlice çıkarmanız gereklidir. Saksı içindeki toprağın dağılmaması ve kökün hava almaması önemlidir.

•Gönderimlerinizi kargo ile yapıyorsunuz, herhangi bir zarar görmezler mi? Saksılı fidanların ambalajı nasıl yapılıyor?
-Tüm siparişlerinizi anlaşmalı kargomuz olan Aras Kargo ile %65'e varan indirimle tüm Türkiye'ye gönderiyoruz. Almış olduğunuz fidanları fidan taşımacılığı için özel tasarlanmış kalın karton kutular içinde özenle yerleştirilerek gönderim yapıyoruz ve bu şekilde hiç bir zarar görmeden evinize kadar teslim ediliyorlar.

Limon Ağacının İklim İsteği

Sıcak iklimin hakim olduğu bir ortam ister. Limon yetiştiriciliği yapılacak bölgelerde, hava sıcaklık değerlerinin 0 °C’nin altında seyretmemesi istenir.Hava sıcaklıkları -10 °C, -12°C değerlerine kadar düşecek olursa, limon bitkileri soğuktan donar ve ölürler. Bitkinin gelişme gösterebildiği maksimum sıcaklık değeri ise yaklaşık 45 °C seviyeleridir.

Limon bitkisinin gelişmeye başlayabilmesi için ihtiyaç duyduğu sıcaklık 12 °C’dir. En hızlı büyüme gösterdiği bilinen sıcaklık ise ortalama olarak 23 °C seviyeleridir. Sıcaklığın 37 – 39°C seviyelerinin üzerine çıkmasıyla  bitkide büyüme devam etmez. Hem soğuk hem de sıcak esen rüzgarlar limon bitkisine olumsuz yönde etki eder. Limon üreticiliği yapılacak bölgedeki sürekli rüzgarlardan bitkileri korumak için rüzgar kıranlar yapılması tavsiye edilir. Bunlara ek olarak limon bahçelerinin bulunduğu bölgelerde, havanın nem miktarı da gelişmeye etki eder. Nemin düşük olduğu durumlarda limon bitkilerinin hem gelişim hem de verim olumsuz  yönde etkilenir.

Limon Ağacının Toprak İsteği
Bütün turunçgil ağaçlarında olduğu gibi limon ağaçları da organik maddece zengin, bol humus içeren, derin, süzek, kumlu – tınlı veya killi – tınlı toprakları severler. Ağacın kökleri toprağın derinliklerine gittiği için oksijen gereksinimi oldukça fazladır. Limon ağacı asla ağır bünyeli topraklarda yetiştirilmemelidir. Limon ağaçlarının yetiştirildiği bölgedeki taban suyunun yüzeyden 1,5 metre aşağıda olması gerekmektedir. Eğer taban suyu daha yüksek bir seviyede ise toprağa drenaj uygulaması yapılmalıdır. Limon ağaçları topraktaki kireç oranına da duyarlı olup optimum toprak pH değeri 5,5 – 6 olmalıdır.Toprak İşlemeLimon ağacı da  dahil olmak üzere tüm turunçgiller, çok derinlere kadar uzanan köklere sahiptir. Ancak kök bölgesinin % 90’lık bölümü 0 – 90 cm derinlikteki, yüzlek toprak kısmında bulunur. Bu yüzden toprak işlemesi gibi bakım uygulamaları toprak yüzeyinden 10 cm derinliğe kadar inen bölümde gerçekleştirilmeli ve ağacın köklerine zarar vermemeye çok dikkat edilmelidir. Bahçede, ilkbahardan itibaren, yılda dört sefer olmak üzere 15 – 20 gün aralıklarla, çok derine inmeden yüzeysel olarak çapa yapılması yeterli görülür. Bu şekilde yabancı otlarla mücadele devam ettirilir. Buna ek olarak yabancı ot yoğunluğunun önüne geçilemediği durumlarda, herbisit ilaçlar da kullanılabilir.Sulama

Yıllık toplam su ihtiyacı, toprak yapısına, iklim şartlarına ve ağaç büyüme evresine bağlı olarak ortalama 800 – 1.200 mm aralığında değişkenlik gösterir. Sulama periyodu olarak kabul edilen Nisan ortalarından Ekim ayı ortalarına kadar süren 6 aylık zaman diliminde hava şartlarının kurak, sıcak ve yağışsız olduğu dönemlerde bitkilere toplam 600 – 700 mm sulama yapılması önerilir.

Yetersiz sulama yapıldığı taktirde ağaç, köklerini toprakta su aramak için yayar. Büyümesi yavaşlar, ürünlerden elde edilecek verim ve kalitede düşüş gözlenir. Şayet sulamada aşırıya kaçılırsa da buz kez bitki kökleri havasız kalır ve kök çürüklüğü hastalıklarına zemin hazırlanır. Aynı şekilde  meyvelerin verim ve kalitesinde düşüş gözlemlenir. Sulama vaktinin geldiğini anlamak için bitkinin yapraklarına bakılır. Şayet yapraklarda akşam üstü güneş batmadan evvel solgunluk belirtileri yer alıyor ve gece bitki tekrar canlanıyorsa bitkinin suya ihtiyaç duyduğu anlaşılabilir. Ancak öğle vaktinde oluşabilecek geçici solgunluğa aldanıp sulama yapılmamalıdır.

Limon Ağacının Gübreleme

Sürekli yeşil yapraklı olan limon ağacı, topraktan oldukça fazla besin alır. Bu nedenle gübreleme ihtiyacı da yüksek olur. Bitkilerin yaşına, bulundukları çevresel koşullara,  büyüme döneminlerine uygun, yeterli, dengeli ve ekonomik bir gübreleme yapmak amacıyla bütün bu faktörleri göz önüne alarak öncelikle yaprak ve toprak analizleri yaptırılmalıdır. Yapılan analiz sonuçlarına göre uygulanacak azotlu, fosfatlı ve potaslı kompoze gübre oranları tespit edilmelidir.

Bunlara ek olarak bitkiye, toprakta ya da yaprakta eksiklikleri tespit edilen magnezyum, demir, mangan ve çinko da uygulanabilir. Bitkiye mineral gübrelerin dışında, gerekli olduğu durumlarda, 2 – 3 yıl aralıklarla  iyi yanmış çiftlik gübresinin  uygulanması da bitki için oldukça fayda sağlar.

Limon Budaması

Budama, birçok bitkide olduğu gibi limon için de büyük önem taşır. Limon ağaçlarında, şekil ve ürün budaması yapılmaktadır. Budama ile ağaçlara genel olarak kase şekli verilmektedir. Ağaçlarda meyve görülmeye başlanması ile birlikte şekil budamasına başlanır. Turunçgil grubu bitkilerin budanması ustalık gerektiren bir uygulamadır. Bu yüzden budama uygulamasının ağaç yapısını iyi bilen şahıslarca gerçekleştirilmesi, bitki sağlığı açısından daha olumlu sonuçlar gösterir. Budama işlemi sırasında ağaçların kurumuş, kırılmış, ezilmiş, hastalanmış, yaralanmış, yaşlanmış kısaca zarar görmüş dalları kesilip ayrılmalıdır. Bunlara ek olarak obur dalların da ağaçtan kesilerek çıkarılması tavsiye edilir.
Limon Fidanı
Narenciye türünün mucizevi üyesi limon, C vitamini ve mineral deposudur. Kokusuyla sizi, evinizi ve bahçenizi büyüleyecek olan limon kolayca yetiştirilen ve bakımı kolay fidanlardır.
Ege ve Akdeniz bölgelerinde limon üretimi oldukça fazla yapılır. Hasat bakımından oldukça zengindir. Yılda 6-10 kez hasat yapılabilir.
İnternet adresimiz aracılığıyla en uygun fiyattan Limon fidanı siparişinizi verebilirsiniz.

Limon Ne Zaman Dikilir?
Limon fidanı tüplü şekilde üretilir ve satışı gerçekleştirilir. Tüplü olan fidanlarınızda  tüm yıl boyunca dikim yapabilirsiniz.
Ülkemizde uygun dikim ilkbahar dönemidir. Şubat ortalarından nisan sonlarına kadar dikim yapılabilir. Dikiminde önemli husus günün hangi saatinde dikileceğidir. Buharlaşmanın az olduğu, sabah veya ikinde saatinde yapılması limon fidanının sağlığı açısından önemlidir.

Satışını Yaptığımız Limon Fidanları Hakkında Bazı Bilgiler?
Limon fidanı için geçerli yaş ve diğer önemli bilgiler satılan ürün içeriğinde yer almaktadır.
Sertifikalı limon fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
Fidanlarımız için dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır formdadırlar. İstediğiniz zaman dikimini gerçekleştirebilirsiniz.
Kışı çok sert olan yörelerimizde limon fidanı dikimi önermiyoruz. Bu bölgelerde ısıtmalı seralar da yada iç mekanlarda yetiştiriciliği sağlanmalıdır.

Fidanların Muhafazası Nasıl Yapılmalı?
Limon fidanları güneşi sever. Güneşi bolca alan havadar yerlerde muhafaza edebilirsiniz. İç mekanda yetiştirmek istiyorsanız pencereye yakın konumu tercih edebilir veya yapay ışık ile ışık eksikliğini giderebilirsiniz. Gövde kısımlarını doğrudan gelen güneşin zararlarından korumak için kireçli badanayı tercih edebilirsiniz.
Dikimden sonra muhafaza edilecek olan fidanların gövdelerine yağlı kağıtlar sarılması soğuktan korunması için faydalı olacaktır.
 
Dikim İşlemi Nasıl Yapılmalı?
Limon fidanı tüplü alımı gerçekleştiyse dikimden önce mutlaka 10-15 gün arasında kök kısımları güneşlendirilmelidir. Aynı zamanda budama yapılmalıdır.
Dikim yapılacak alana sırt yapılmalıdır. Ardından çukura konulacak harç hazırlanmalıdır.
Hazırlanan harç fidanın koyulacağı noktaya kadar doldurulur. Derin dikim yapılmamalıdır. Aşı yeri toprağın üst kısmında bırakılmalı ve toprak değmemelidir.

Can Suyu Nasıl Verilir?
Dikimden hemen sonra toprak sıkıştırılmalı ve fidan başına en az 35-40 litre can suyu verilmelidir. Toprağın kurumasını beklemeden hemen ikinci sulama gerçekleştirilmelidir.
 
Dikim İşlemi Sonrasında Ne Yapmalı?
Genç limon fidanlarının gövdeleri güneşin zararından korunması için kalın kağıt veya gazete kağıdı ile sarılmalıdır. Fidan büyüdükçe kağıdın yerine kireç badanası yapılması gerekir.

Dikim Mesafesi Ne Kadar Olmalı?
Dikim aralıkları limon fidanlarının türüne ve çeşidine göre değişkenlik gösterir. Ama genel olarak 7x7 metre mesafeyle dikim gerçekleştirilir.

Limon Ne Zaman Meyve Verir?
Dikiminizden bir yaz sonra tadımlık olarak meyvesini alabilirsiniz. Limon fidanlarımızın geneli 4-5 yaşları itibariyle meyve vermeye başlar.
 
Evde Limon Yetiştiriciliği Yapılabilir mi?
Günümüzde balkon ve teraslarda saksıda yetiştirilen bitki türüdür. Hem kokusuyla, meyvesiyle hem de süs olarak bile tercih edilmesiyle limon fidanları yetiştirilir. Soğuğa dayanıklı olan veya sürekli meyve veren fidan büyütmenin başlıca sebebidir.

Hangi İklimlerde Yetiştiriciliği Yapılır?
Limon fidanları sıcak iklimli yerlerde yetiştirilmelidir. Dondurucu soğuk fidanı öldürür.
Sıcaklık -1 derecenin altına düştüğünde limon fidanında hayati tehlike olur. Optimum sıcaklık yaklaşık 10 ° C ila 28 ° C arasındadır. Dayanamadığı en yüksek sıcaklıklar ise, 45 derece ve üzeridir. Uygun iklim sağlanamayan yerlerde kış döneminde evinizde muhafaza edebilirsiniz.
 
Sonuç Olarak
Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik sayfalarında da, sağlığa faydaları hakkında bu ağaç son dönemlerde popüler kategoriler içerisinde yer almaktadır. İçeriğinde barındırdığı yüksek vitamin içeriği insanların bu meyve hakkında detaylı bilgiler aradığı popüler sayfalar haline gelmiştir.
Sert iklimden kolay etkilenmeyen ve belli noktaya sert iklimi tolore eden bir ağaçtır. Sipariş verilmesi durumunda tüplü fidanların gönderimi aynı gün yapılmaktadır. Bahçe ve arazileriniz için muhteşem tercihtir.
 
Meyve Fidanlarında Hangi Kategoriler Popüler
Genellikle yetiştiricilik yapılacak iklime göre popüler fidan ürünü değişkenlik gösteriyor. Kurumsal olarak hizmet veren adresimizde her iklim için popüler kategoriler ve popüler fidanlara ulaşabilirsiniz. Yukarıda yer alan arama bölümünü kullanarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
Satış İşlemi ve Sonrası
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kargo firmaları pandemi dönemi içerisinde aynı gün kargo yapılsa bile nadiren de olsa gecikmeler yaşanabilmektedir. Aşılı fidanlarımız yüksek bir hızla özel olarak hazırlanır. Hızlı kargo ile aynı gün size ulaştırılır.
Dilerseniz dikim ve diğer ürünler hakkında bilgi sahibi olmak için popüler fidanlarımıza göz atabilirsiniz. Aynı gün kargo kategoriler içerisinde yer almaz. Sizler sepete eklediğiniz her ürün hızlı bir şekilde satış işlemi sonrası gönderilir.


Limon Fidanı Hakkında Bilgi
Anadolu topraklarına ait olmadığı halde bu topraklarda en uzun süredir yaşayan ağaçlar arasında limon fidanı ilk sıralarda yer alır. Ana vatanı olan Güneydoğu Asya topraklarından Roma İmparatorluğu döneminde getirilip yetiştirilmeye başlandığı düşünülmektedir.
Limon, günümüzün tüm mutfaklarında aktif olarak kullanılan ve pek çok farklı türü bulunan bir meyvedir. limonağacı ise ülkemizde daha çok ılıman bölgelerde yetiştirilmektedir. Limon ağacı yer seçimi konusunda biraz titiz davranır. Bu içeriğimizde limonağacı için doğru yerin nasıl seçilmesi gerektiğinin altını çizmeye çalıştık.
Limon Türü Tercihi
Pek çok farklı limon ağacı bulunur. İklim isteği doğru limon ağacının tercih edilmesi ile doğrudan ilişkilidir. Bunun dışında meyvesini nerede tüketeceğinize göre de farklı limon türlerinden yana tercihinizi kullanabilirsiniz.
Genel olarak yetiştirildikleri bölgelere göre limon ağacı türlerini şu şekilde özetleyebiliriz.
Mersin civarı (özellikle Erdemli bölgesi için) Lamas Limonu tercih edilmektedir. Bu limon marketlerde karşımıza çıkma ihtimali en yüksek olan limon ağacı türüdür.
Yine Mersin’in tamamında ve Hatay bölesinde yetiştiriciliği yapılan Kütdiken limonunu da tercih edebilirsiniz.
Son dönemlerde popüler kültürle adını daha sık duymaya başladığımız Lime tip limon ağaçları da tercih edilebilir. Bu ağaçlar yeşil limon ağacı veya misket limon ağacı isimleri ile de tanınırlar. Ülkemizde aktif ve yoğun üretimi yapılmadığı için fidanlar çoğunlukla Uzakdoğu kökenli olmaktadır.
Yine Hatay bölgesinde yetiştiriciliği yapılan ve oldukça lezzetli olan bir diğer limon türü ise Mayer limonudur. Bunun dışında Enterdonat limonu tür olarak Mayer limon türü ile aynı coğrafyada rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.
Bunun dışında Kıbrıs tip limonu daha Batı Akdeniz bölgesinde yetiştirilirken, Mersin’de yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan Molla Mehmet Limonu da tercih edilebilmektedir.
Limon Fidanı Ne Zaman Meyve Verir?
Yazımızın başında da değindiğimiz gibi limon yetiştirmek için limon fidanının bulunduğu yeri sevmesi gerekmektedir. Seçici bir tür olduğu için meyve verdiği süre de biraz uzun olabilmektedir. Genellikle ortalama bir rakam vermek gerekirse limon ağaçları dört yaşından itibaren meyve verebilir.
Eğer limon ağacınızı iç mekan için satın aldıysanız meyve verimi toprakta ki fidanlara göre daha geç olabilmektedir.
Limon Fidanı Nasıl Dikilir?
Öncelikle iç mekan için tercih edecekseniz aralıklarla onun güzel kokusunun farkına varacağınız ve sıklıkla bulunduğunuz yerlere yakın bir alana dikim gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında köklerinin tamamen toprak altında kalması tavsiye edilmez.
Diğer fidanların aksine limon fidanı için çukur açarken biraz sığ bir çukur açmanız yeterli olacaktır. Limon ağacı düzenli olarak sulanmayı sever. Bu sebeple belli aralıklarla limon ağacınızın sulandığından emin olun. Eğer yağmur suyu alıyorsa ekstra su vermenize gerek yok demektir. Bu sebeple fidanınızı özellikle ilk yıllarında düzenli olarak gözlem altında tutmaya gayret gösterin.
Limon ağacı soğuğa karşı çok dayanıksız bir ağaçtır. Bu ağacın soğuk almaması ve soğuğa karşı mücadele etmemesi için bulunduğunuz yerlerde erken donlar oluyorsa hiç dikmemenizi tavsiye ederiz.
İç mekanlar için limon dikmek istiyorsanız hem gölge hem rüzgarlı alanlardan uzak tutabilirsiniz. Bol bol güneş alan ve bol bol  su isteği olan limonunuzu mutlaka düzenli olarak sulamalı ve besin takviyesinde bulunmalısınız.
Limon türleri için uygulanacak besin takviyeleri ve besin isteği farklı olacağı için türünüze ve toprak yapınıza göre ayrıca bilgi almanız yerinde bir karar olacaktır.

Müşteri soruları ve cevapları

12-08-2019

meyvelı cok saglıklı bır lıman agacım geldı.

22-12-2020

cumartesi sipariş verdim. bu gün (salı) teslim aldım. 3 farklı fidan söylemiştim, hepsi de sağlıklı olarak geldi. Çok teşekkür ederim

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon