Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Limoni Servi Fidanı Cupressus macrocarpa Goldcrest, 20-40 cm, Saksıda

Kokulu, Çit Bitkisi, Saksıda
%51 İndirim 874,00 ₺ 424,00 ₺
  • 12 metre boylanabilen, tuzlu toprağa uyumlu endemik bir bitki türüdür. 
  • Yaprakları sarımsı yeşil renkli olup limon kokuludur.
  • Esinti ve sıcaklık sever. Sürekli gölge yerlerde bulunmaları sakıncalıdır. 
  • Humuslu ve verimli topraklardan hoşlanır. Aşırı kireçli ve asitli toprakta yetişmez ve büyümezler. 
  • Şekilllendirilebilme özelliğine sahip olmakla birlikte çit bitkisi olarakta kullanılır.
  • Çelikle ya da tohumla üretimi sağlanmaktadır.
  • SKU: -16
  • Barkod: 030120
  • Stok:FI3416 Adet

Servigiller familyasına ait bir türdür. Anavatanı Kuzey Amerika kıtasında California’nın kıyı kesimleridir. Ülkemizde ise başta Karadeniz bölgesi olmak üzere tüm kıyı kesimlerimizde rastlanır. Boyu 10 metreyi geçebilen, soğuğa karşı dayanıklı, uygun koşulları bulduğu her yerde kolaylıkla yetişebilen, ince yapılı bir bitkidir. Yapraklarından yayılan limon kokusu sebebi ile limoni servi olarak adlandırılmıştır. Yaz kış yeşilliğini korumakta olan bu bitki Akdeniz ikliminde çok iyi gelişirler.
Çok hızlı büyüyen bir ağaçtır. 1 yıl içinde 1 metre boy atabilir. Bu özelliği sayesinde bahçelerin dışarıdan görülmesini engellemek amacıyla çit ağacı olarak da kullanılır. Bu özellikleri ve güzel görüntüsü sayesinde insanlar tarafından çok sevilir ve süs bitkisi olarak yetiştirilir. Özellikle peyzaj mimarlığında çokça kullanılmakta olan limon servi, aynı zamanda diğer ağaçlandırmalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.
Limon servi yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu sulamadır. Bitkinin susuzluk nedeniyle zarar görmemesi için toprağının kesinlikle kuru kalmamasına özen gösterilmelidir. Bitki susuzluk nedeniyle zarar görürse, eski haline gelmesi oldukça zaman alır. Sulama işlemi yapılırken suyun toprağın derinlerine ulaşacağı miktarda yapılmasına dikkat etmelidir.Limon servi bakımı saksı içerisinde yapılacaksa saksının küçük olmamalıdır. Evde ya da ofis gibi kapalı ortamlarda limon servi bakımı yapılacaksa toprağın içine kum ve ponza taşı karıştırılması çok önemlidir. Bu şekilde kök çürümesi engellenmiş olacaktır. Aynı zamanda toprağın asitlik derecesi de bitkinin gelişimi için önem arz eder. Ph derecesinin 6-6,5 olmasına özen gösterilmeli ve toprak potasyum ve fosfor bakımından zengin olmalıdır.
Havadar ve güneş gören yerleri oldukça sevmesi nedeniyle limon servi güneş ışığını alan yerlerde yetiştirilmelidir. Yakınındaki pencerenin açık bırakılması ve güneş ışığını her açıdan alması için bitkinin yönünün belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.
Bitki, zaman içerisinde toprakta bulunan vitamin ve mineralleri tüketeceği için ilkbahar mevsiminden yaz sonuna kadar bitki besinleri verilmelidir. Suya karıştırılarak verilmesi gereken bitki besinleri, gelişim dönemi açısından oldukça önem taşır ve ağacın güç toplamasını sağlar.
Eğer bitki kapalı bir alanda yetiştiriliyor ise ısıtıcı ve kalorifer yanlarından olabildiğince uzak tutulmalıdır. Çünkü bu ortamlarda buharlaşma ve nem kaybının azalması, bitkinin kurumasına neden olabilir. Limon servinin bakımı gerekli şekilde yapılırsa, bitkinin hastalığa yakalanma ihtimali de azalacaktır.

 

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon