Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Melisa Parfüm Çiçeği Cestrum nocturnum, Kolonya Çiçeği, Tüplü, BİR ALANA BİR BEDAVA

Çayı yapılan, Kokulu
324,00 ₺
 • 3,5 - 4 m ye kadar boylanabilen, tropik veya subtropik bölgelerde yetişen herdem yeşil bir çalıdır.
 • Çiçekler geceleri çok yoğun bir koku verir.
 • Bitki aşırı rüzgara karşı hassastır.
 • Geceleri verdiği koku yüzünden son zamanlarda aranılan bir bitki türü haline gelmiştir.
 • Melisa  Fidanlarımız hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli  bitkilerdir.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Sonbahar-kış aylarında fizyolojik yapıları dolayısıyla bitkiler yapraksız ve çiçeksiz olarak gönderilmektedir.
 • SKU: 10
 • Barkod: 79521
 • Stok:24646 Adet

Gün batmasına yakın yoğun parfüm kokusu yayan çiçekleri gece boyu kokmaya devam eder. Bahar, yaz ve sonbaharda yılda 3 kez girdiği uzun süren çiçeklenme döneminde Melissa aklı baştan alan kokusu ile akşam havasını değiştirir. Çok uzaktan dahi alınan bu parfüm kokusu, Melissayı en aranan bahçe bitkilerinden biri haline getirmiştir.

Melissa Dünya'nın en yoğun kokulu bitkilerinden biri olup, kokusu 50 metre öteden dahi alınabilir. Parfüm kokusu yasemin, vanilya, pudra ve balsam kokularını bir araya getiren çok yoğun bir kokudur. Bu müthiş kokuyu veren çiçekler ise oldukça küçük ancak zarif ve bitkiyi ilk görenin kokunun nereden geldiğini anlayamayacağı kadar gösterişsizdir. Salkımlar halinde açan çiçekler gündüz saatlerinde asla kokmaz. Gün batımından sonra başlayan koku, gecenin ilerleyen saatlerinden en üst noktasına ulaşır.

Melissa sanılanın aksine oldukça arsız bir bitki olup hızla gelişir. Dikildiği ilk yıl çiçeklenir ve bitki geliştikçe sayısı binlere varan çiçekleri ile kokulu çiçek bahçelerini taçlandırmaya devam eder.

Melissa yetiştirilmesi kolay, zahmetsiz ve hastalık ve böcek yönünden sıkıntısı olmayan bir bitkidir. Saksı performansı yüksek olduğundan, boyunu bodur bırakarak saksıda yetiştirebilir ve balkonunuzda akşam saatlerinde keyifli bir ortam yaratabilirsiniz. Bahçe dikimlerinde genelde pencere yakınlarına dikilen Melissa, gece boyu saldığı parfüm kokusu ile evinizin havasını değiştirir.

Dikim yeri :   Kök kısmı gölgede ve rüzgar almayan bir yerde kalmalı, üst kısmı güneşe doğru büyümelidir. Tüm gün güneş gören açık bir alana dikmek yerine, güneye bakan yarı gölge bir alanda daha mutlu olacaktır. Melissa tam gelişene dek susuz kalmayı sevmez.

Önerilen: Kokulu bahçeler, saksı ve konteynırlar.

Toprak :  Toprak ayırtetmez. Geçirgen, süzek, nem tutumu iyi derin bahçe toprağında mutlu olur.

Büyüme hızı :  Çok hızlı

Çiçeklenme dönemi :  Çiçekleri önemsizdir yaprak güzelliği ve kokusu için yetiştirilir.

Dona dayanıklılık : Donlara yarı dayanıklı

İklim kuşağı :  7-11

Ömrü :  Çok yıllık

Dikim, bakım ve gübreleme :

Şeklini korumak ve dallanmasını teşvik etmek için çiçeklenme ertesi kuvvetli budama ile şekil verin. Melissa dip sürgünü de veren bir bitkidir. Bu sürgünler aynı kalitede çiçek veren dallar verir. Dikim yerine göre bu sürgünleri budaya bilir yada tutabilirsiniz.

Gübreleme aktif büyüme dönemine giriş olan erken bahar başında toprağa karıştırılarak yapılmalıdır. Aşırı azotlu gübreleme bitkinin sadece yeşil aksamını geliştirir ve çiçeklenmesini azaltır. Aşırı gübrelemeden melissa da daima kaçınınız. 

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon