Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Kivi Fidanı Yeşil Kaşık Mini Kivi Actinidia arguta Kokuwa, 100 cm, +3 Yaş, Saksıda

Tatlı, Küçük Meyve, Sulu, Tüysüz
%15 İndirim 1000,00 ₺ 849,00 ₺
 • Ekimden sonra ilk yıl yetiştirilen, polenleşme için erkek bitkilere ihtiyaç duymaz, civardaki erkek çeşitliliği daha yüksek doğurganlığı ve meyvenin büyüklüğünü etkiler.
 • Kendine verimlidir.Tozlayıcıya gerek yoktur.
 • Anavatanı: Çin, Güneydoğu Sibirya,Japonya
 • Sarılıcı ve tırmanıcı gelişimi kuvvetli olup doğal ortamında 20 metrelere kadar boylanır.
 • Saçak kök yapısına sahip olup bol suya gereksinim duyar.
 • Düşük sıcaklıklara dayanıklı -25 ° C'ye dayanıklı
 • Geçirgen süzek ve humuslu, Ph 5-6 olan topraklardan hoşlanır.
 • Çiçeklenme mayıs ayının ikinci yarısından sonra gözlemlenir.
 • Meyvelerin dış katmanı tüysüz olup yeşil renklidir.
 • Meyveleri 3-4 cm büyüklüğünde olup limon aromalı ve çok lezzetlidir.
 • Orta erkenci bir çeşit olup eylül sonu, ekim ayının başında hasat edilir.
 • Taze tüketim dışında pasta, marmelat, reçel yapımında kullanılır.
 • Gönderilen kivi fidanlarımız 3 yaşlarındadır.
 • Gönderilen kivi fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 100 cm 'dir.
 • Kivi fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli ve aşılı fidanlardır.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Gönderilen kivi fidanlarının tamamı sertifikalıdır. 
 • Fidanlığımız Virüs ve Nematod Ari Üretim Sertifikalıdır.
 • SKU: -5
 • Barkod: 0111037
 • Stok:FI4927 Adet
•Gönderilen fidanlar kaç yaşındadır?
-Gönderilen meyve fidanlarımız 3 yaşlarındadır.

•Fidanlar saksı içerisinde mi gönderilmektedir?
-Sertifikalı meyve fidanlarımızın hepsi saksı içinde kök sistemi oturmuş bir şekilde gönderilmektedir.

•Gönderilen saksılı kivi fidanının saksı üzerinde kalan boyu nedir?
-Gönderilen kivi fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 100 cm 'dir.

• Gönderilen Kivi Fidanı Yeşil Kaşık, KOKUWA 'nın tozlayıcıya ihtiyacı var mıdır?
-Kivi Fidanı Yeşil Kaşık, KOKUWA kendine verimli bir türdür.Bu nedenle herahngi bir tozlayıcıya ihtiyaç duymayacaktır.

• Gelen fidanları hemen dikmeli miyim? İstediğim zaman dikebilir miyim? Dikim yapmak için dikim mevsimini mi beklemem gerekli?
- Sertifikalı meyve fidanlarımız saksılı gönderildiği için istediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz. Dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır bitkilerdir. 

Kivi Fidanı Yeşil Kaşık, KOKUWA fidanı kışları soğuk geçen bölgelere dikilebilir mi?
- Kışın sert geçtiği yörelerde Kivi Fidanı Yeşil Kaşık, KOKUWA dikilebilir.

Kivi Fidanı Yeşil Kaşık, KOKUWA  fidanını dikerken ve dikimden sonra kullanmam gereken gübreler var mıdır?
- Evet, tüm fidanları dikerken ve dikim yaptıktan sonra kullanmanızı önerdiğimiz gübreler vardır. Dikim sırasında işlenmiş keçi gübresini toprakla karıştırıp açtığınız çukura koymanız ve bu şekilde dikim yapmanız tavsiye edilir. Dikimden sonra ise bitkinin ihtiyacı olan azot, fosfor ve potasyumu karşılayabilmek için 15 - 30 günlük aralarla sadece 1 çay kaşığı kadar NPK 15-15-15 gübresini kullanmanız ve sonrasında bol sulama yapmanız önerilir.

•Aldığım fidanları diktikten kaç sene sonra meyve almaya başlayabilirim?
-Satın aldığınız saksılı meyve fidanlarının hepsi 3 yaşındadırlar. Meyve fidanlarının geneli 4 yaş itibariyle meyve vermeye başlarlar.3-4 sene içersinde meyve verimi sağlanacaktır.

•Satın aldığım saksılı fidanları dikerken dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?
-Dikim yapacağınız çukuru yaklaşık 80 cm olarak açmanızı tavsiye ederiz. Fidanı toprağa gömmeden önce açılan çukurun bir kısmı daha iyi bir toprakla doldurulur. Çukurun saksı boyuna kadar doldurulması yeterlidir. Toprak doldurulduktan sonra fidan çukura yerleştirilir ve etrafı toprak ile iyice kapatılır. Fidanın saksı boyu kadar bir derinliğe dikilmesi önemlidir. Daha derin çukurlara dikim yapmanızı tavsiye etmiyoruz bunun sebebi fidanın aşı noktasının toprağa değmemesinin gerektiğidir. Ayrıca gelen fidanı dikerken saksısından dikkatlice çıkarmanız gereklidir. Saksı içindeki toprağın dağılmaması ve kökün hava almaması önemlidir.

•Fidanlar kargo ile gönderilirken herhangi bir zarar görüyor mu? Saksılı fidanların ambalajı nasıl yapılıyor?
-Tüm siparişlerinizi anlaşmalı kargomuz olan Aras Kargo ile %65'e varan indirimle tüm Türkiye'ye gönderiyoruz. Almış olduğunuz fidanları fidan taşımacılığı için özel tasarlanmış kalın karton kutular içinde özenle yerleştirilerek gönderim yapıyoruz ve bu şekilde hiç bir zarar görmeden evinize kadar teslim ediliyorlar.
 
İKLİM VE TOPRAK İSTEĞİ   

Genel olarak kivi kültürünün yapılabileceği alanlar kışları ılık, yazları sıcak ve nemli yörelerdir. Yıllık ortalama sıcaklıkların yanında özellikle Mart-Kasım dönemini kapsayan gelişme dönemindeki sıcaklık toplamları da önemlidir. Bitkilerdeki gelişme faaliyetleri 8 º C ve üzerinde olur Bunun altındaki sıcaklıklarda kök, sürgün yaprak çalışması durur. Genç bitkiler -4 º C ye yetişkinler ise -14 º C' ye kadar dayanabilirler. Gelişme döneminde en uygun sıcaklıklar 10-30 º C arasıdır. Don olayları kivi yetiştiriciliğine en çok kısıtlama getiren etmenlerden biridir. Özelikle gözlerin sürmesi ve yapraklanmadan sonra olan don olayları bitkiye büyük zarar verir. İlkbahar geç donlarının olduğu ekolojilerde en uygun araziler güneye bakan, hafif meyilli arazilerdir. 

Kivi sürgünleri çok gevrek ve kırılıcı olduğundan rüzgar etkisi artmaktadır. Bu yüzden, bitkiler sert ve sürekli rüzgar alan yörelerde iyi gelişemez. Kivi bitkisi yıllık yağış miktarı 800-1400 mm olan yerlerde iyi bir gelişme göstermektedir. Türkiye de Doğu Karadeniz Bölgesi dışında hemen hiçbir yer bu yağış düzenine sahip değildir. Bu yüzden su isteği sulama suyu ile karşılanmalıdır. 

Kivi toprak yönünden oldukça seçici bir türdür. Ağır ve su tutan topraklarda gelişmesi düzenli olmaz Çok kumsal topraklarda ise su düzeni zor sağlanır ve gelişme düzensiz olur. 

Genel olarak kivi derin ve süzek olan, kireçsiz topraklarda yetişebilir. Organik maddece zengin, PH' sı 5.5-7.6 arasında olan topraklar kivi yetiştiriciliğine elverişli topraklardır. 

BAHÇE KURULMASI 

Kivi bahçesi kurulmadan önce; İklim, bahçe yerinin seçimi, fidan ve çeşit seçimi, toprak özellikleri, toprak işlemeye uygunluk, sulama suyu temini, fidan ve çeşit seçimi, fidanların dikim aralık ve mesafelerinin çok iyi planlanması gerekmektedir. 

Bahçe kurulmadan önce toprak hazırlığı yapılmalıdır. Bahçe kurulacak yerin derin işlenmesi, dekara 5-6 ton olacak şekilde yanmış çiftlik (hayvan) gübresi verilmesi, hem toprak özelliklerinin düzeltilmesi hem de bitkiyi beslemesi açısından son derece yararlı olacaktır. Ayrıca toprak analizlerine dayalı temel ticari gübrelemede yapılmalıdır 

Fidan dikim aralıkları toprak özelliklerine göre değişmektedir. Bitki besin maddelerince zengin topraklarda dikim aralık ve mesafesi, fakir topraklara göre daha geniş tutulur. Dikim aralık ve mesafesi ayrıca uygulanacak terbiye şekline göre de değişmektedir. 

En çok kullanılan T direk terbiye sisteminde sıra arası.5 metre, sıra üzeri 4-4.5 metre olarak önerilir. 

Fidan dikimi arazi uygunsa Kuzey-Güney yönünde düzenlenmelidir. Bu şekilde sıraların iki tarafı da güneşleneceğinden verimlilik ve ürün kalitesi artar. 

Kivi bitkisinde erkek ve dişi bitkiler ayrı ayrı olduğundan bahçe kurulurken genel olarak 7-8 dişi bitkiye 1 erkek (tozlayıcı) bitki şeklinde bahçe dikim planı yapılması gereklidir. Kivide tozlanma böceklerle daha ziyade arılarla olmaktadır. Bu nedenle erkek bitkilerin düzenli bir şekilde dağıtılması gereklidir. 

FİDAN ÖZELLİKLERİ VE DİKİM 

Fidan çepeçevre ve bol saçak köklü olmalıdır. Köklerde ur nematodlarının belirtisi olan urlar olmamalıdır. Kökler canlı ve sarımsı olmalıdır. Aşılı fidanlarda sürgün uzunluğu 80-100 cm olmalıdır. Erken verime yatmaları için 2 yaşlı fidanlar kullanılmalıdır. Fidan gövdesi odunumsu olmamalı ve sürgünler 3- 4 göz üzerinden kesilerek dikilmelidir. Kışın sert geçmediği yerlerde sonbahar dikimi uygundur. Kış donlarının hatta ilkbahar donlarının olduğu yörelerde dikim ilkbaharda don tehlikesi geçtikten sonra yapılmalıdır. Dikim çukuru en az 30-40 cm derinlik ve 35-40 cm genişliğinde olmalıdır. Dikim çukurunun alt tarafına, çukur açılırken çıkan üst toprak yanmış çiftlik gübresiyle karıştırarak konulmalı ve kökler bu toprak üstüne serbestçe gelecek şekilde yerleştirilerek, üst toprakla örtülmeli ve çukurlar kümbet yapılarak doldurulmalıdır. Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir. Yine dikimden sonra gövdenin dik ve düzgün büyümesi için, gövdenin dik ve düzgün büyümesi için bu hereğe bağlanmalıdır.
 
DESTEK SİSTEMİ   

Kivi kuvvetli gelişme gücüne sahip bir bitkidir. Normal gelişme ve büyümelerini sürdürebilmeleri için desteğe ihtiyaç duyarlar. Eğer destek sistemi yapılmazsa kuvvetli toprak üstü aksamı nedeniyle Toplu çalı şeklinde gelişirler. Anavatanlarında ağaçlara sarılarak büyürler. Ancak ticari amaçla yapılan üretimde mutlaka destek sistemine ihtiyaç vardır. Bu destek sistemi ve malzeme teli bağcılıkta kullanılan destek sistemine oldukça benzemektedir. Direkler ağaç, beton veya demirden olabilir. Destek sistemi sağlam, dayanıklı ve ucuz olmalıdır. Beton direkler 8X10 veya 10X10 cm kesitinde olabilir. Boyları ise 2.25-3.00 m arasında olabilir. Ağaç ve beton direkler toprağa 50-60cm derinliğinde çakılmış ve gömülmüş olmalıdır. 

Bir bitkinin 30-50 kg ( 300-500 ) adet meyve taşıyacağı düşünüldüğünde tel sistemini sağlam olması önemlidir. Kol üzerinde 50 cm aralıklarla 3 paslanmaz tel çekilebilir. 

KİVİDE GÜBRELEME 

Kivi bitkisi bol saçak kök yaptığı için topraktan çok fazla bitki besin elementi alan bir bitkidir. Bu nedenle Dikim öncesi yapılan taban gübrelemesi ile verim çağında yapılan yıllık gübreleme çok önemlidir. 

Gübrelerin veriliş zamanı ve şekli çok önemlidir. Prensip olarak azotlu gübrenin 2/3' ü bitki uyanmadan önce (Mart içinde), kalan 1/3'ü ise çiçeklenme sonun-da (mayıs sonunda) toprağa verilmelidir. Azotlu gübre verilirken toprağın nemli olması gereklidir. Toprak kuru ve bitki susuz ise azotlu gübre verilmemelidir. Fosforlu ve potaslı gübreler. İse sonbaharda veya erken dönemde (Şubat içinde) bir defada ve toprağın 20-25cm derinliğine verilmelidir. Gübreler başlangıçta gövdeden 40-50cm uzağa ve daire şeklinde kök bölgesine verilir Yaş ilerledikçe daire çapı genişletilerek gübre uygulanır 

SULAMA   
Kivi kültüründe en kısıtlayıcı etmenlerden birisi su isteği ve düzenli sulama zorunluluğudur. Su yetersizliği durumunda yapraklar kıvrılır, sertleşir ve kenarlarda kurumalar başlar, yapraklar sarkar, meyveler küçük kalır, sürgünler yeterli uzunluğa ulaşamazlar. Alüvyal topraklarda, verim yaşındaki bitkilerde her gün veya gün aşırı 4-10 saat süre ile sulama yapmak gerekir. Mayıs-Eylül dönemindeki 5 aylık sürede su tüketimi oldukça fazladır. Bu yüzden bu dönemde yeterli miktarda su verilmelidir.  
Kivi Fidanı
Tropikal özellikte olan bu meyveye evinizde, balkonunuzda veya bahçenizde yetiştirmek için internet adresimizden alıcağınız kivi fidanıyla sahip olabilirsiniz.                          
Türkiye’de kivi yetiştiriciliğinde en uygun bölgelerin Karadeniz, Marmara , Akdeniz ve Ege illerimiz olduğunu söyleyebiliriz.
İnternet adresimiz aracılığıyla en uygun fiyattan kivi fidanı siparişinizi verebilirsiniz.
 
Kivi Ne Zaman Dikilir?
Kivi fidanlarınız için en uygun dikim zamanı kasım-nisan ayları arasıdır. Eğer fidanınız açık köklü ise sonbahar-kış aylarında yapmanız daha uygundur.
 
Satışını Yaptığımız Kivi Fidanları Hakkında Bazı Bilgiler
Kivi fidanı için geçerli yaş ve diğer önemli bilgiler satılan ürün içeriğinde yazmaktadır.
Sertifikalı kivi fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
Fidanlarımız için dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır formdadırlar. Dilediğiniz zaman dikimini gerçekleştirebilirsiniz.
 
Fidanların Muhafazası Nasıl Yapılmalı?
6-8 dişi bitkiye bir erkek bitki kullanılacak şekilde dikimlerinizi gerçekleştirin.
Planladığınız takvim içerisinde dikim işlemini gerçekleştiremediyseniz saksılı fidanlarınızı sulamaya devam etmelisiniz. Eğer elinizde ki fidanlar açık köklü ise köklerinin hava almaması için tamamen toprağa gömülmesi gerekir.
 
Dikim İşlemi Nasıl Yapılmalı?
Kivi fidanlarınızın sıralar arası mesafesini işaretleyin ve aşı noktası toprağın üzerinde kalacak şekilde bir çukur açın. Düzgün bir dikim işlemi için dikim tahtası kullanmayı unutmayın. Açacağınız çukur 40 santimetre derinliğinde, 50 santimetre genişlikte olabilir. Muhafazası olan poşet veya saksıdan toprağını dağıtmadan çıkarmaya gayret edin. Çukurun dibine toprakla karıştırılmış işlenmiş hayvan gübresini koyun ve yabancı otları temizleyin. Kivi fidanını çukura yerleştireretoprağı sıkıştırarak kapatmalısınız. Fidan gövdesinin dikimden sonra dik ve düzgün büyümesi için hereğe bağlanması gerekir. Gövdesinin hemen yanına bir herek yerleştirin.
 
Can Suyu Nasıl Verilir?
5 - 10 litre arasında can yeterli olacaktır. kivi fidanı toprağının bir kısmını kapattıktan sonra 4 - 6 litre arasında can suyunu dökülür. Toprağı tamamen kapattıktan sonra kalan can suyunuzu dökerek dikim işlemini tamamlanır.
 
Dikim İşlemi Sonrasında Ne Yapmalı?
Yukarıda bahsedildiği şekilde kivi fidanı dikim işlemi tamamlandıktan sonra, fidanınıza herek bağlamayı ihmal etmeyin. Fidanların dişi ve erkek olarak dikiminin yapılması önemlidir. Dikim yaz aylarında yapıldı ise sulamasına dikkat edilmelidir.
 
Dikim Mesafesi Ne Kadar Olmalı?
Kivi fidanları dikim aralığının 3 metre, doğru sıralar arası mesafenin ise 4 metre olacak şekilde dikimini gerçekleştirmelisiniz.
 
Kivi Fidanı Ne Zaman Meyve Verir?
Kivi fidanlarımız 4 yaşından itibaren meyve verirler. Satın aldığınız kivi fidanlarımızı fidan dikimi kurallarına uygun şekilde yapıldığı takdirde yeterli besini de almışsa dikiminizden bir yada iki yaz sonra tadımlık olarak meyvesini alabilirsiniz.
 
Evde Kivi Yetiştiriciliği Yapılabilir mi?
Soğuklama isteğini ve ışık alma isteğini karşılayabildiğiniz takdirde yetiştirebilirsiniz. Bunun için kışı soğuk geçen bölgedeyseniz eğer 1 ay dışarıda bakımına devam etmeniz yeterli. Yaşadığınız bölge kışın ılıman bir iklime sahipse fidanınızı 2 ay dışarıda muhafaza etmeniz isteğini karşılayacaktır.
 
Hangi İklimlerde Yetiştiriciliği Yapılır?
Kışın ılık, yazın sıcak ve nemli bölgelerde yetiştiriciliği yapılır. Sert rüzgarların estiği bölgeler kivi fidanları için uygun değildir. Yaz aylarında su istekleri karşılandığı takdirde 40-45 C derece sıcaklıklara kadar dayanabilen kivi, yüksek sıcaklıklara karşı direncini kaybeder ve zarar görmeye başlar. Gelişme döneminde optimum sıcaklık isteği 10-30 º C olan kivi fidanlarının yıllık yağış istekleri 800-1400 mm'dir.  Soğuklama ihtiyacları yıl içerisinde 400–1000 saattir.  
 
Sonuç Olarak
Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik sayfalarında da, sağlığa faydaları hakkında bu ağaç son dönemlerde popüler kategoriler içerisinde yer almaktadır. İçeriğinde barındırdığı yüksek vitamin içeriği insanların bu meyve hakkında detaylı bilgiler aradığı popüler sayfalar haline gelmiştir.
Sipariş verilmesi durumunda tüplü fidanların gönderimi aynı gün yapılmaktadır. Bahçe ve arazileriniz için muhteşem tercihtir.
 
Meyve Fidanlarında Hangi Kategoriler Popüler
Genellikle yetiştiricilik yapılacak iklime göre popüler fidan ürünü değişkenlik gösteriyor. Kurumsal olarak hizmet veren adresimizde her iklim için popüler kategoriler ve popüler fidanlara ulaşabilirsiniz. Yukarıda yer alan arama bölümünü kullanarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
 
Satış İşlemi ve Sonrası
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kargo firmaları pandemi dönemi içerisinde aynı gün kargo yapılsa bile nadiren de olsa gecikmeler yaşanabilmektedir. Aşılı fidanlarımız yüksek bir hızla özel olarak hazırlanır. Hızlı kargo ile aynı gün size ulaştırılır.
Dilerseniz dikim ve diğer ürünler hakkında bilgi sahibi olmak için popüler fidanlarımıza göz atabilirsiniz. Aynı gün kargo kategoriler içerisinde yer almaz. Sizler sepete eklediğiniz her ürün hızlı bir şekilde satış işlemi sonrası gönderilir.
 
 
 

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon