Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Avokado Fidanı REED, 50-60 cm, Tüplü

Verimli, % 15 Yağlı, Aromalı
%35 İndirim 999,00 ₺ 649,00 ₺
 • Meyve ağırlı 200-400 gram olan iri bir türdür.
 • Meyveleri küresel-yuvarlak, yeşil renkli, iri, bol sulu ve orta kalın kabukludur.
 • Meyve kabuğu hafif pütürlü ve çekirdeği büyüktür ve kabuğu kolay koyulur.
 • Çiçekleri A grubundadır.
 • Her yıl meyve verir.
 • Meyve olgunluğa ulaştıktan sonra nispeten uzun bir süre ağaçta kalabilir. 
 • Tuz yanmasına dayanıklı olup soğuklara karşı hassastır.
 • Meyveler mayıs-eylül ayları arasında olgunlaşır. 
 • Tozlayıcı olarak Bacon cinsi kullanılabilir. 
 • Gönderilen avokado fidanlarımız 3 yaşlarındadır.
 • Gönderilen avokado fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 50-60 cm cm 'dir.
 • Avokado fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli ve aşılı fidanlardır.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Gönderilen avokado fidanlarının tamamı sertifikalıdır. 
 • Fidanlığımız Virüs ve Nematod Ari Üretim Sertifikalıdır.
 • SKU: 0
 • Barkod: 5454544725
 • Stok:FI5137 Adet
Gönderilen ürünler kaç yaşındadır?
-Gönderilen Avokado fidanlarımız 3 yaşlarındadır.

•Gönderilen ürünler saksı içinde mi geliyor yoksa açık olarak mı?
-Sertifikalı Avokado fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.

•Gönderilen saksılı Avokado fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu nedir?
-Gönderilen Reed Avokado fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 60-80 cm 'dir.

•Gelen fidanları hemen dikmeli miyim? İstediğim zaman dikebilir miyim yoksa dikim mevsimini mi beklemem gerekli?
-Sertifikalı Reed Avokado fidanlarının saksılı gönderildiği için istediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz. Dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur.12 ay boyunca dikilmeye hazır bitkilerdir.

• Avokado fidanları kışları soğuk geçen bölgelere dikilebilir mi?
- Kışın sert geçtiği yörelerde Reed Avokado fidanları önerilmez. Soğuk hava şartlarından olumsuz etkilenir.

Reed Avokado fidanlarının tozlayıcıya ihtiyacı var mıdır ?
-Reed Avokado fidanları kendine verimli değildir. Tozlayıcı olarak Bacon çeşidi kullanılabilir. 4 adet Reed Avokado fidanı için 1 adet tozlayıcı yeterlidir.

• Avokado fidanlarını dikerken ve dikimden sonra kullanmam gereken gübreler var mıdır?
-Evet, tüm fidanları dikerken ve dikim yaptıktan sonra kullanmanızı önerdiğimiz gübreler vardır. Dikim sırasında işlenmiş keçi gübresini toprakla karıştırıp açtığınız çukura koymanız ve bu şekilde dikim yapmanız tavsiye edilir. Dikimden sonra ise bitkinin ihtiyacı olan azot,fosfor ve potasyumu karşılayabilmek için 15 - 30 günlük aralarla sadece 1 çay kaşığı kadar NPK 15-15-15 gübresini kullanmanız ve sonrasında bol sulama yapmanız önerilir.

•Aldığım fidanları diktikten kaç sene sonra meyve alamaya başlayabilirim?
-Satın aldığınız saksılı Avokado fidanlarının hepsi 3 yaşındadırlar. Avokado fidanlarının geneli 4- 5 yaş itibariyle meyve vermeye başlarlar. Dikiminizden bir yaz sonra tadımlık da olsa meyvelerinizi alabileceksiniz.

•Satın aldığım saksılı fidanları dikerken dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?
-Dikim yapacağınız çukuru yaklaşık olarak saksı boyu kadar açmanız önemlidir. Daha derin çukurlara dikim yapmanızı tavsiye etmiyoruz bunun sebebi fidanın aşı noktasının toprağa değmemesinin gerektiğidir. Ayrıca gelen fidanı dikerken saksısından dikkatlice çıkarmanız gereklidir. Saksı içindeki toprağın dağılmaması ve kökün hava almaması önemlidir.

•Gönderimlerinizi kargo ile yapıyorsunuz, herhangi bir zarar görmezler mi? Saksılı fidanların ambalajı nasıl yapılıyor?
-Tüm siparişlerinizi anlaşmalı kargomuz olan Aras Kargo ile %65'e varan indirimle tüm Türkiye'ye gönderiyoruz. Almış olduğunuz fidanları fidan taşımacılığı için özel tasarlanmış kalın karton kutular içinde özenle yerleştirilerek gönderim yapıyoruz ve bu şekilde hiç bir zarar görmeden evinize kadar teslim ediliyorlar.


AVOKADO YETİŞTİRİCİLİĞİ

Genellikle yayvan fakat bazen belirgin şekilde dikine gelişme gösteren, her dem yeşil 20 metreye kadar yükselen ağaçlardır. Avokado yaprağı, oval, mızrağımsı, yumurtamsı şekildedir. Küçük, yeşil-sarımtırak çiçekler salkım uçlarında oluşur. Tam açılmış bir avokado çiçeği 1 cm genişliğinde 6-7 mm uzunluğundadır. Avokado meyveleri değişik şekil, renk ve büyüklüktedir. Meyve iriliği 200-600 gram arasında değişir. Meyveler yuvarlak, oval veya armut şeklinde olabilir. Kabuk rengi hafif sarımtırak yeşilden koyu yeşile, kahverengi kestane renginden, erguvani siyaha kadar değişir. Kabuk yüzeyi düz veya pürüzlü olabilir. Meyve eti açık sarı - krem renginde olup kabuğa doğru yeşilimsidir. Meyve eti yüksek oranda yağ içerir. Her meyvede tek bir çekirdek bulunur.

İKLİM İSTEĞİ

Avokado fidanları, kışların ılık geçtiği tropik ya da tropik iklimin hakim olduğu bölgelere yakın alanları tercih ederler. Kış donları, çiçeklenme ve meyve bağlama dönemindeki düşük hava sıcaklıkları, ani sıcaklık değişiklikleri ve sert rüzgârlar bitki gelişimini olumsuz etkiler ve ölümüne sebep olabilir. Soğuğa dayanıklılık çeşitlere göre değişmekle birlikte -1 ile -6 dereceler arasında farklılık gösterir. Güçlü rüzgarların hakim olmadığı ya da rüzgarlarda korunan, fazla soğuk olmayan bölgelerde yetiştirilebilirler. 

TOPRAK İSTEĞİ

Avokado ağacı için istenen toprak tipi hafiften ağıra kadar yapısı değişen geniş bir aralıkta değerlendirilebilir. Tavsiye edilen toprak tipi derin, drenajı iyi olan, bilhassa kumlu-tınlı, alüvyonlu, nötre yakın ya da hafif asit reaksiyonlu topraklardır. İstenen taban suyu seviyesi 1,5 – 2 m. kadardır. 

DİKİM

Avokado için 7 x 7 metre, 6 x 6 metre dikim aralığı tercih edilebilir. 

GÜBRELEME 

 Avokado fidanları, dikimden sonra ilk gelişmeye başladıkları andan itibaren gübrelenmeye başlanmalıdır. En yaygın kullanılan gübreler azotlu gübrelerdir. Genç ağaçlarda azotlu gübreleme her yıl artan miktarlarda ve dikkatli yapılmalıdır. Gübreler genç ağaçların gövdesine temas ettirilmemeli, gövdeden 20-50 cm uzaklıktaki taç izdüşümüne verilmelidir. Her gübre uygulamasını az ve kontrollü bir sulama izlemelidir. Verime yatmış ağaçlarda azot ihtiyacı en çok çiçeklenme ve meyve tutumu sırasındadır. Azotlu gübrenin tamamı Şubat ayı içerisinde yağışlarla birlikte verilebildiği gibi 2-3 defada Şubat-Mayıs-Haziran döneminde de verilebilir.  

SULAMA

İklim ve toprak yapısına göre fidanlar 3-10 gün ara ile kök bölgesini ıslatacak kadar sulanmalı, fazla sulamadan kaçınılmalıdır. Özellikle dikiminin sağlandığı ilk yıllarda 2-3 günde bir mutlaka sulanmalıdır. Avokadolar, en fazla Temmuz-Ağustos aylarında suya ihtiyaç duyarlar. Bu aylarda susuz bırakıldıkları takdirde şiddetli meyve dökülmeleri ortaya çıkar.

BUDAMA 

 Genellikle avokadolar için sistemli bir budama yöntemi izlenmez. İlk birkaç yıl dengeli bir taç gelişimi sağlanmak amacıyla, özellikle dikine gelişme gösteren çeşitlerde, sürgün uçları koparılarak veya kesilerek bu eğilim kırılmalıdır. Tepe kısmın kesilmesi dışında genç ağaçların budama istekleri azdır. 
Avokado Fidanı
Lezzetli ve besleyici bu meyveye bahçenizde yetiştirmek için internet adresimizden alıcağınız avokado fidanıyla sahip olabilirsiniz.  
Taze olarak tüketilen avokado meyvesi kozmetik sanayisinde de aranan bir üründür. 
Avokado çesitleri çiçek tipi bakımından, meyve tutumu ve yüksek verim alabilmek için A ve B tipi olarak 2 gruba ayrılmaktadır.
A tipi çesitlerde çiçek ilk günün sabahı disi, ertesi gün öğleden sonra erkek safha, B tipi çesitlerinde çiçek birinci gün öğleden sonra disi, ertesi sabah erkek safha olarak gözlemlenmektedir.
Güney Kaliforniya'nın çoğu bölgesinde çok fazla yetiştirilen avokado meyvesinin ülkemizde yetiştiriciliğine yeni başlamıştır. En çok Antalya ve Mersin illerinde üretimi yapılmaktadır.                  
İnternet adresimiz aracılığıyla en uygun fiyattan avokado fidanı siparişinizi verebilirsiniz. 

Avokado Ne Zaman Dikilir?
Toprağın ılık olmasını seven avokado fidanı için dikimlerinizi ilkbahar mevsiminde gerçekleştirmelisiniz. Don riski taşımayan bir bölgedeyseniz sonbahar mevsiminde de dikim işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Satışını Yaptığımız Avokado Fidanları Hakkında Bazı Bilgiler 
Avokado fidanı için geçerli yaş ve diğer önemli bilgiler satılan ürün içeriğinde yazmaktadır. 
Sertifikalı avokado fidanlarımızın hepsi tüp içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir. 
Fidanlarımız için dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır formdadırlar. İklim ve toprağınız uygun durumdaysa dilediğiniz zaman dikimini gerçekleştirebilirsiniz. 

  
Fidanların Muhafazası Nasıl Yapılmalı?
Diktiğiniz fidanınızı güneş yanıklarından korumak için etrafına gölge yapacak materyaller yapılmalıdır. Planladığınız takvim içerisin de dikim işlemini gerçekleştiremediyseniz saksıda fidanlarınızı sulamaya devam etmelisiniz. Eğer elinizde ki fidanlar açık köklü ise köklerinin hava almaması için tamamen toprağa gömülmesi gerekir. 

Dikim İşlemi Nasıl Yapılmalı?
 Avokado fidanlarınızın sıralar arası mesafesini işaretleyin ve aşı noktası toprağın üzerinde kalacak şekilde bir çukur açın. Açacağınız çukur 50-60 santimetre derinlik yeterli olabilir. Muhafazası olan poşet veya saksıdan toprağını dağıtmadan çıkarmaya gayret edin. Fidanlarınıza kök tuvaleti yaptırın. Çukurun dibine topraklı Leonardit kökenli organik gübreler koyun ve yabancı otları temizleyin. Avokado fidanın aşı noktası toprağın biraz üzerinde kalacak şekilde toprağı sıkıştırarak kapatmalısınız. Derin dikim yapmamaya özen gösterin. Fidan gövdesinin dikimden sonra dik ve düzgün büyümesi için hereğe bağlanması gerekir. Gövdesinin hemen yanına bir herek yerleştirin. Son olarak can suyunu vererek dikiminizi gerçekleştirin.

Can Suyu Nasıl Verilir?
10 - 15 litre arasında can suyuna ihtiyaç duyar. Avokado fidanı toprağının bir kısmını kapattıktan sonra 5 - 10 litre arasında can suyunu dökülür. Toprağı tamamen kapattıktan sonra kalan can suyunuzu dökülerek dikim işlemini tamamlanır.

Dikim İşlemi Sonrasında Ne Yapmalı?
Yukarıda bahsedildiği şekilde avokado fidanı dikim işlemi tamamlandıktan sonra, özellikle yaz aylarında sulama miktarına dikkat edilmeli ve güneş yanıklarından korunmalıdır.

Dikim Mesafesi Ne Kadar Olmalı?
Avokado fidanları dikim aralığını 7 x 7 metre, 6 x 6 metre olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Avokado Fidanı Ne Zaman Meyve Verir?
Avokado fidanları 5-6 yaşından itibaren meyve verirler. Satın aldığınız avokado fidanlarımız fidan dikimi kurallarına uygun şekilde yapıldığı takdir de yeterli besini de almışsa dikiminizden 2-3 yaz sonra tadımlık olarak meyvesini alabilirsiniz.

Evde Avokado Yetiştiriciliği Yapılabilir mi?
Avokado fidanı evinizde, balkonunuzda veya terasınızda yetiştirmek için uygundur. Evinizde fidanlarınızdan meyve elde etmeniz zordur. Dekor amaçlı kullanabilirsiniz.

Hangi İklimlerde Yetiştiriciliği Yapılır?
Sıcak ve ılıman havaları seven Avokado bitkileri tropik ve subtropik iklimin hakim olduğu alanları tercih ederler. Kış ve ilkbahar donlarından, ani sıcaklıklardan ve şiddetli esen rüzgarlardan çok etkilenirler. Düşük sıcaklıklardan etkilenme avokado çeşitlerine göre -1 ile -6 dereceler arasında farklılık göstermektedir. Yıllık yağış istekleri 750-1000 mm 'dir. Rüzgarlarda korunan, fazla soğuk olmayan bölgelerde yetiştiriciliği yapılmalıdır. 

Sonuç Olarak 
Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik sayfalarında da, sağlığa faydaları hakkında bu ağaç son dönemlerde popüler kategoriler içerisinde yer almaktadır. İçeriğinde barındırdığı yüksek vitamin içeriği insanların bu meyve hakkında detaylı bilgiler aradığı popüler sayfalar haline gelmiştir. 
Sipariş verilmesi durumunda tüplü fidanların gönderimi aynı gün yapılmaktadır. Bahçe ve arazileriniz için muhteşem tercihtir. 

Meyve Fidanlarında Hangi Kategoriler Popüler
Genellikle yetiştiricilik yapılacak iklime göre popüler fidan ürünü değişkenlik gösteriyor. Kurumsal olarak hizmet veren adresimizde her iklim için popüler kategoriler ve popüler fidanlara ulaşabilirsiniz. Yukarıda yer alan arama bölümünü kullanarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Satış İşlemi ve Sonrası
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kargo firmaları pandemi dönemi içerisinde aynı gün kargo yapılsa bile nadiren de olsa gecikmeler yaşanabilmektedir. Aşılı fidanlarımız yüksek bir hızla özel olarak hazırlanır. Hızlı kargo ile aynı gün size ulaştırılır. 
Dilerseniz dikim ve diğer ürünler hakkında bilgi sahibi olmak için popüler fidanlarımıza göz atabilirsiniz. Aynı gün kargo kategoriler içerisinde yer almaz. Sizler sepete eklediğiniz her ürün hızlı bir şekilde satış işlemi sonrası gönderilir.

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon