Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

İğde Fidanı Elaeagnus angustifolia, Aşılı, +3 Yaş, +120 cm, Saksıda

Kokulu, Lezzetli, Unumsu
%19 İndirim 724,00 ₺ 587,00 ₺
 • Boyları 7-8 metreye kadar uzayabilir.
 • Yapraklarını döken bir bitkidir
 • İğde, bazı bölgelerde ağaççık, bazı bölgelerde ise ağaçtır.
 • Çiçekleri açık sarı renktedir.
 • İğde çiçeğinin güzel kokusu herkes tarafından bilinir.
 • Arılar için ideal bir ağaçtır.
 • Çiçeklenme süresi bulunduğu bölgeye göre değişir.
 • Ilıman iklimin hüküm sürdüğü alanlarda Nisan ayında, daha iç bölgelerde ise Mayıs ve Haziran aylarında çiçeklenme gözlenir.
 • Meyveleri zeytin büyüklüğünde. sarı-kahverengi renktedir.
 • Bağ ve bahçe kenarlarında çit bitkisi olarakta kullanılır.
 • Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda bile yetişir.
 • SKU: -7
 • Barkod: 013610
 • Stok:FI79 Adet
İĞDE FİDANI GENEL ÖZELLİKLERİ
İğde Ağacı Anadolu'da hemen hemen her bölgede yetişir, baharla birlikte çiçek açar, çiçekleri kokulu, meyveleri lezzetli ve unumsudur.  7-8 m boylanabilir.  İğde meyvesinin ağacı uzundur. Yaprakları ise uzun ve dardır. Kenarlarında küçük tüyler bulunan iğdenin dalları dikenlidir. Bu nedenle daha çok bahçe kenarlarında çit görevi görmesi amacı ile de dikilmektedir. Haziran sonu Temmuz başı gibi çiçek açarlar ve çiçeklerinin yapraklarının iç tarafı sarı, dışı ise gümüş renginde olur.
Bakımı: İğde dikildikten ve uygun koşullar sağlandıktan sonra ek olarak bakım istemeyen bir meyvedir. Kurak ve çok sıcak bölgeleri sevdiği için düzenli sulama gerekmez.
Budama: İğde ağacının verimini fazlalaştırmak ve daha sağlıklı bir ağaç elde etmek için yılda bir kere budama yapılması şarttır. İğde meyvesi için budama zamanı genellikle yaz döneminin ortasında yani çiçeklenme dönemi bittikten sonradır.
İĞDE YETİŞTİRİCİLİĞİ :
Genel Özellikleri: İğdeler Güney Avrupa, Asya ve Amerika’da doğal olarak yaşayan 40 kadar türü vardır. Ülkemizde de Eleagnus angustifolia doğal olarak yaşamaktadır. İğdeler çalı veya ağaç formunda bitkilerdir. Yaprakları sarmal dizilişli, üzerleri gümüşi renkli tüylüdür. Çiçekleri petalsiz silindirik veya çan şeklinde, dal üzerinde tek veya demet hâlinde ve çok keskin kokuludur. Meyvesi etlidir ve yenir. Kızıl açık kahve renkli ve taş çekirdeklidir.

Üretimi: Tohum, çelik, daldırma ve ayırma ile üretilir. Tohumlar toplandıktan sonra 4 derecede 3-4 ay katlamaya tabi tutulur. Katlanan tohumlar ilkbaharda ekilir. Çelikle üretimde ilkbaharda hazırlanan odun çelikleri açık araziye dikildiğinde kolayca köklenir. Her dem yeşil türlerde ise ilkbaharda alınan 15 cm uzunluğundaki çeliklerde bir ay sonra köklenme gözlenebilir. 
Ekolojik İstekleri: Güneşli ortamlarda iyi gelişir ancak bazı türler gölge alanları tercih ederler. Süzek toprakları sever. Kireçli topraklarda da gelişebilir.

Asya’nın orta ve batı bölgelerinde, Akdeniz çevresinde ve tüm Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu’da 2000 metreye kadar yetişebilen bir ağaçtır. Hafif kumlu ve gübreli topraklarda iyi gelişir. Toprak isteği bakımından kanaatkârdır. Sığ, kuru, kurak, fakir ve tuzlu topraklarda yetişebilir. Donlara dayanıklıdır. Hızlı büyür. 7 – 8 metre boy yapabilir. Kuvvetli yan kökler geliştirir. Yarı gölge ağacıdır. Yaz yeşili yaprakları 4–8 cm uzunluğunda, dar ve mızrak biçiminde, kenarları düz, ucu küt ve sivridir. Sürgünler gevrek ve sık dikenlidir. Haziran ayında çiçeklenir.sifalibitkileriniz.com Çok keskin kokuludur. Meyve içinde, ovalimsi ve sivri uçlu 5 – 10 mm uzunluğunda tek bir tohum bulunur. Tohum, daldırma ve kök çeliği ile üretilir. Tohum ya sonbaharda ya da katlamadan sonra ilkbaharda ekilir. Yazın serada yarı olgun çeliklerle, sonbaharda ve kış sonunda odun çelikleri veya daldırma ile üretilir.
 

Müşteri soruları ve cevapları

19-07-2013

dün sipariş verdim bugün tarafıma ulaştı. ilk siparişimdi fakat çok beğendim. hem fidan kalitenizi hemde çalışma şeklinizi. ürünüm hiç zarar görmeden tarafıma ulaştı.

29-10-2014

siparişim sağlam bir sekilde elime ulaştı. fidanımın herhangi bir sorunu yok. nasıl dikeceğime dair bir bröşürde gönderildi. teşekkürler.

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon