Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Zeytin Fidanı Ayvalık, 3-4 Yaş, +120 cm, Saksıda

Yağ % 25, Orta irilik, Verimli
%25 İndirim 1500,00 ₺ 1 125,00 ₺
 • Orijini Balıkesir ili Edremit ilçesidir.
 • Verimi iyi bir çesittir.
 • Ege Bölgesi'ndeki zeytin ağacı varlığının % 25'ini oluşturmaktadır.
 • Meyveleri orta irilikte, hos kokulu ve % 24,7 oranında yağ içerir.
 • Genellikle yaglık olarak degerlendirilir.
 • Siyah olum döneminde hasat edilerek siyah sofralık olarak değerlendirilebilir.
 • Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır.
 • Edremit Yaglık, Midilli ve Sakran gibi isimlerle de bilinmektedir.
 • Zeytin Fidanı AYVALIK kendine verimlidir.
 • Gönderilen zeytin fidanlarımız 3-4 yaşlarındadır.
 • Gönderilen zeytin fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 120 cm 'dir.
 • zeytin fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli ve aşılı fidanlardır.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Gönderilen zeytin fidanlarının tamamı sertifikalıdır. 
 • Fidanlığımız Virüs ve Nematod Ari Üretim Sertifikalıdır.
 • SKU: -18
 • Barkod: 525245
 • Stok:FI5211 Adet
•Gönderilen fidanlar kaç yaşındadır?
-Gönderilen meyve fidanlarımız 3 yaşlarındadır.

•Fidanlar saksı içerisinde mi gönderilmektedir?
-Sertifikalı meyve fidanlarımızın hepsi saksı içinde kök sistemi oturmuş bir şekilde gönderilmektedir.

•Gönderilen saksılı zeytin fidanlarının  saksı üzerinde kalan boyu nedir?
-Gönderilen zeytin fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 120 cm 'dir.

• Gönderilen Zeytin Fidanı AYVALIK 3-4 YAŞ 'ın tozlayıcıya ihtiyacı var mıdır?
-Zeytin Fidanı AYVALIK 3-4 YAŞ kendine verimlidir.

• Gelen fidanları hemen dikmeli miyim? İstediğim zaman dikebilir miyim? Dikim yapmak için dikim mevsimini mi beklemem gerekli?
- Sertifikalı meyve fidanlarımız saksılı gönderildiği için istediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz. Dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır bitkilerdir. 

Zeytin Fidanı AYVALIK 3-4 YAŞ fidanı kışları soğuk geçen bölgelere dikilebilir mi?
- Kışın sert geçtiği yörelerde Zeytin Fidanı AYVALIK 3-4 YAŞ önerilmez.zeytin fidanları daha çok ılıman bölgelere önerilmektedir.

• Zeytin Fidanı AYVALIK 3-4 YAŞ  fidanını dikerken ve dikimden sonra kullanmam gereken gübreler var mıdır?
- Evet, tüm fidanları dikerken ve dikim yaptıktan sonra kullanmanızı önerdiğimiz gübreler vardır. Dikim sırasında işlenmiş keçi gübresini toprakla karıştırıp açtığınız çukura koymanız ve bu şekilde dikim yapmanız tavsiye edilir. Dikimden sonra ise bitkinin ihtiyacı olan azot, fosfor ve potasyumu karşılayabilmek için 15 - 30 günlük aralarla sadece 1 çay kaşığı kadar NPK 15-15-15 gübresini kullanmanız ve sonrasında bol sulama yapmanız önerilir.

•Aldığım fidanları diktikten kaç sene sonra meyve almaya başlayabilirim?
-Satın aldığınız saksılı zeytin fidanları 3 yaşındadırlar. zeytin fidanlarının geneli 4-5 yaş itibariyle meyve vermeye başlarlar. Dikiminizden bir yaz sonra tadımlık da olsa meyvelerinizi alabileceksiniz.

•Satın aldığım saksılı fidanları dikerken dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?
-Dikim yapacağınız çukuru yaklaşık 80 cm olarak açmanızı tavsiye ederiz. Fidanı toprağa gömmeden önce açılan çukurun bir kısmı daha iyi bir toprakla doldurulur. Çukurun saksı boyuna kadar doldurulması yeterlidir. Toprak doldurulduktan sonra fidan çukura yerleştirilir ve etrafı toprak ile iyice kapatılır. Fidanın saksı boyu kadar bir derinliğe dikilmesi önemlidir. Daha derin çukurlara dikim yapmanızı tavsiye etmiyoruz bunun sebebi fidanın aşı noktasının toprağa değmemesinin gerektiğidir. Ayrıca gelen fidanı dikerken saksısından dikkatlice çıkarmanız gereklidir. Saksı içindeki toprağın dağılmaması ve kökün hava almaması önemlidir.

•Fidanlar kargo ile gönderilirken herhangi bir zarar görüyor mu? Saksılı fidanların ambalajı nasıl yapılıyor?
-Tüm siparişlerinizi anlaşmalı kargomuz olan Aras Kargo ile %65'e varan indirimle tüm Türkiye'ye gönderiyoruz. Almış olduğunuz fidanları fidan taşımacılığı için özel tasarlanmış kalın karton kutular içinde özenle yerleştirilerek gönderim yapıyoruz ve bu şekilde hiç bir zarar görmeden evinize kadar teslim ediliyorlar.
 
ZEYTİN FİDANI YETİŞTİRİCİLİĞİ
 
Anavatanı Anadolu'dur. Zeytin varlığımızın %75 i çorak ve engebeli kıraç arazilerdedir. Ticari anlamda yetiştiricilik Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Ağaç başına verim 9 kg civarındadır.  Ürettiğimiz zeytinlerin %90 ı siyah zeytin olmakla birlikte, yeşil zeytin üretimi son yıllarda artmaktadır.  Zeytin üretimimizin %75 i yağlık, %25 i sofralıktır.
 
ZEYTİN FİDANI EKOLOJİK İSTEKLERİ 
 
TOPRAK:  zeytin fidanları çok seçici olmamakla birlikte kalkerli-kumlu, besin maddelerince zengin, PH'sı 6-8 seviyesinde olan topraklardan hoşlanmaktadır. Taban suyu 1 metreden yakın olmamalıdır. Bu seviyeye yakın topraklarla mutlaka drenaj uygulanmalıdır.
 
İKLİM: zeytin fidanları, 40 ºC ile -7 ºC arasındaki sıcaklıklarla dayanabilse de iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için sıcaklığın 15-25 ºC'lerde olması istenir. zeytin fidanlarının soğuklama ihtiyacı 600 ila 1000 saat arasında değişmektedir. Ayrıca zeytinin iyi bir gelişme gösterip, normal göz gelişimi için yeterli bir sıcaklık toplamına ihtiyacı vardır. Zeytin fidanının yıllık yağış isteği 650-800 mm'dir. Yaz aylarından, mevsim yağışlarına kadar yapılan sulamalar zeytin irileşmesini ve yağ oluşumunun artmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu oluşmalar ertesi yıl meyve verecek sürgünlerin gelişimini ve meyve gözlerinin oluşumunu hızlandırmaktadır.  Nemli havalarda, ağaç yapraklarından gerçekleşen terleme azalır.Bu sayede sıcağın, bitkiye etkisi de azalmış olur. Ancak aşırı nem bazı hastalıklara uygun ortamı hazırlamaktadır. Çiçek zamanı yüksek nem ise döllenmeyi kısıtlamaktadır.  Mayıs ayı ve haziran başında esen rüzgarlar döllenmeye yardımcı olurken, kış sonlarında esen rüzgarlar toprak neminin azalmasına yol açar.  
 
IŞIK: Zeytin ağacı ışığı çok sevdiğinden özellikle geçit bölgelerde güney yönleri tercih edilmelidir. Sisli dağ etekleri ve vadiler zeytin için uygun değildir.900 m' den yüksek yerlerde zeytin yetiştirilmemektedir.
 
ZEYTİN FİDANI YILLIK BAKIM İŞLERİ:
 
TOPRAK İŞLEME: toprak işleme zamanında ve uygun şekilde yapılırsa toprağın havalanması, yağış sularının muhafazası ve biyolojik faaliyetlerin artması sağlanmış olur. Zeytinliklerde yılda 2-3 kez toprak işlemesi yeterli olmaktadır. İlk toprak işlemesi hasattan sonra toprak tavında iken pullukla 15 cm derinliğinde; ikincisi ilkbaharda 10-12 cm yi geçmeyecek şekilde pulluk veya tırmıkla, üçüncü işleme ise dökülen zeytinlerin kaybını önlemek amacı ile toprağın düzeltilmesi ve otların temizliği için yapılmaktadır.
 
GÜBRELEME: Toprak analizi ve yaprak analizleri sonucu yapılan gübreleme en doğru gübrelemedir. Verime yatmış olan zeytinliklerde çiçeklenme ve meyve bağlama döneminde azota ihtiyaç artar. Bunun için sulanan koşullarda azotlu gübrenin ilk dozu çiçeklenmeden 3-4 hafta önce, ikinci dozu meyve tutumunda (Mayıs) ve son dozu ve çekirdek sertleşme döneminde (Temmuz, Ağustos) verilmelidir. Eğer sulama imkanı yok ise tek seferde Şubat sonu Mart başında azotlu gübre uygulanmalıdır. azotlu gübreler gövdeden 50-70 cm uzağa, taç izdüşümüne serpilerek çapa vb. aletlerle gömülür. Fosforlu ve potaslı gübreler izdüşümünde 15-30 cm. derinlikte açılan hendeklere sonbaharda gömülür.
 
SULAMA: Zeytin fidanına yılık su ihtiyacı 650-700 mm dir. Daha az yağış alan yerlerde sulamaya ihtiyaç vardır.Ağacın en çok suya ihtiyaç duyduğu yaz ayları ve Eylül ayında yapılacak 4-5 sulamanın ürün miktarını arttırdığı bilinmektedir.
 
BUDAMA: Budama zamanını çok iyi belirlemek gerekmektedir. Yağış az olan bölgelerde mümkün olduğunca geç budama yapmada fayda vardır. Dal kanseri bulunan bölgelerde yazın budama yapılmalıdır.
 
ŞEKİL BUDAMASI: Zeytin fidanlarında genellikle en uygun şekil 'serbest goble' sistemidir. Fidan dikiminden itibaren ilk iki yıl zeytin fidanında budama işlemi yapılamaz. Ancak dikimden sonra boyu 1 m.'yi aşan fidanların tepesi 90 cm' den vurulur.  İki yıl sonunda 40-90cm. yükseklikten, tek gövde üzerinde değişik noktalardan çıkan 3 ana dal bırakılır.Öteki dalların ya uçları alınır ya da gelişmelerini yavaşlatmak için aşağıya doğru eğilerek bağlanır.Ayrıca dip sürgünleri ve obur dallar çıkartılır. Fidana şekil verilmek için acele edilmemeli, şekil 3-4 budamada elde edilmelidir.
 
ÜRÜN BUDAMASI: Verime yatmış ağaçlarda ağacın şeklini korumak, periyodisiteyi azaltmak, gereksiz ve zarar görmüş dalları uzaklaştırmak amacı ile hafif bir ürün budaması yapılmalıdır. Kural olarak ürün yılının başlarında (Mart - Nisan) yapılmaktadır.
 
GENÇLEŞTİRME BUDAMASI: Yaşlılık nedeni ile mantarlaşmış ve gövdeden çok uzaklaşmış ana dallarla birlikte hastalık, zararlı ve şiddetli donlardan etkilenmiş dalların kesilerek yenilerin oluşturulması amacı ile uygulanmaktadır. Budamadan sonra gövde ve ana dalların güneşten zarar görmemesi için kireçleme yapılmalı ve kesim yerlerine %5 lik bordo bulmacı sürülmelidir.
 
Zeytin Fidanı
Bütün ağaçların ilki olan mucizevi besin zeytin fidanını web sitemizden satın alarak balkonunuzda, evinizde, bahçenizde yetiştirebilirsiniz.
Akdeniz iklimine sahip olan her bölgede yetiştirilebilen zeytin, ülkemizde başta Ege bölgesi olmak üzere Akdeniz, Marmara, Güneydoğu ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir.
İnternet adresimiz aracılığıyla en uygun fiyattan zeytin fidanı siparişinizi verebilirsiniz.
 
Zeytin Ne Zaman Dikilir?
Zeytin fidanlarının dikimi ekim-şubat ayları arasında yapılır. Toprağın don olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer don sorunu olan bir bölgede dikim yapıcaksanız ilkbahar aylarını beklemeniz gerekir.
 
Satışını Yaptığımız Zeytin Fidanları Hakkında Bazı Bilgiler
Zeytin fidanı için geçerli yaş ve diğer önemli bilgileri satılan ürün içeriğinde yazmaktadır.
Zeytin fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
Fidanlarımız için dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır formdadırlar. Dilediğiniz zaman dikimini gerçekleştirebilirsiniz.
 
Fidanların Muhafazası Nasıl Yapılmalı?
Planladığınız takvim içerisinde dikim işlemini gerçekleştiremediyseniz saksılı fidanlarınızı sulamaya devam etmelisiniz. Eğer elinizde ki fidanlar açık köklü ise köklerinin hava almaması için tamamen toprağa gömülmesi gerekir.
 
Dikim İşlemi Nasıl Yapılmalı?
Öncelikle tüplü zeytin fidanları için bir çukur açılır. 80X80 santimetre derinlik yeterli olabilir. Ne kadar geniş çukur açarsanız o kadar hızlı gelişicektir. Muhafazası olan poşet veya saksıdan toprağını dağıtmadan çıkarmaya gayret edin. Çukurun dibine toprak ile karıştırarak hayvan gübresi, potasyum ve fosfor içeren gübrelerden koyulur. Kök ile direk temasını öneririz. Zeytin fidanı toprağını sıkıştırarak 2 kere kapatmalısınız. Kalan toprağınızla fidan çevresine çanak yapabilirsiniz.
 
Can Suyu Nasıl Verilir?
10 - 15 litre arasında can suyun ihtiyacı olur. Zeytin fidanı toprağının bir kısmını kapattıktan sonra 5 - 10 litre arasında can suyunu dökün. Toprağı tamamen kapattıktan sonra kalan can suyunuzu dökerek dikim işlemini tamamlayın.
 
Dikim İşlemi Sonrasında Ne Yapmalı?
Yukarıda bahsedildiği şekilde zeytin fidanı dikim işlemi tamamlandıktan sonra, destek çubuğu çakarak fidanınıza bağlamayı ihmal etmeyin ve 1 metre çapında su yalağı hazırlayın.
 
Dikim Mesafesi Ne Kadar Olmalı?
Zeytin dikimi gerçekleştirirken dikim aralıkları çeşidine, bölgenin iklim ve toprak koşullarına, taç büyüklüğüne göre nedenlerden değişkenlik gösterebilir. Genellikle 6x6 metre olan dikim mesafesi kullanılır.
 
Zeytin Fidanı Ne Zaman Meyve Verir?
Zeytin fidanlarımız 4-5 yaşından itibaren meyve verirler. Satın aldığınız meyve fidanlarımızın hepsi 2-3 yaş arasındadır. Fidan dikimi kurallarına uygun şekilde yapıldığı taktirde yeterli besini de almışsa dikiminizden bir yaz sonra tadımlık olarak meyvesini alabiliirsiniz.
 
Evde Zeytin Yetiştiriciliği Yapılabilir mi?
Evinizde, balkonunuzda veya bahçenizde saksıda zeytin fidanı yetiştirebilirsiniz. Güneş alma isteği fazla olan zeytin fidanını doğrudan güneş ışığı alabileceği bir alana koymanız ve  drenajı için delikleri olan büyük bir saksıda tutmanız yeterlidir.
 
Hangi İklimlerde Yetiştiriciliği Yapılır?
Zeytin fidanları iyi bir meyve oluşumu için 15-25 ºC arasında ki sıcakları ister. 40 ºC ile -7 ºC arasındaki sıcaklıklara da dayanabilen zeytin soğuklama ihtiyacı için 600 ila 1000 saat'e ihtiyaç duyarlar. Yıllık yağış isteği 650-800 mm'dir. Kış sonlarında esen rüzgarlar toprak neminin azalmasına yol açar. Mayıs ve haziran aylarında esen rüzgarlar ise döllenmeye yardımcı olur.
 
Sonuç Olarak
Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik sayfalarında da, sağlığa faydaları hakkında bu ağaç son dönemlerde popüler kategoriler içerisinde yer almaktadır. İçeriğinde barındırdığı yüksek vitamin içeriği insanların bu meyve hakkında detaylı bilgiler aradığı popüler sayfalar haline gelmiştir.
Sert iklimden kolay etkilenmeyen ve belli noktaya kadar sert iklimi tolere eden bir ağaçtır. Sipariş verilmesi durumunda tüplü fidanların gönderimi aynı gün yapılmaktadır. Bahçe ve arazileriniz için muhteşem tercihtir.

Meyve Fidanlarında Hangi Kategoriler Popüler
Genellikle yetiştiricilik yapılacak iklime göre popüler fidan ürünü değişkenlik gösteriyor. Kurumsal olarak hizmet veren adresimizde her iklim için popüler kategoriler ve popüler fidanlara ulaşabilirsiniz. Yukarıda yer alan arama bölümünü kullanarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Satış İşlemi ve Sonrası
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kargo firmaları pandemi dönemi içerisinde aynı gün kargo yapılsa bile nadiren de olsa gecikmeler yaşanabilmektedir. Aşılı fidanlarımız yüksek bir hızla özel olarak hazırlanır. Hızlı kargo ile aynı gün size ulaştırılır.
Dilerseniz dikim ve diğer ürünler hakkında bilgi sahibi olmak için popüler fidanlarımıza göz atabilirsiniz. Aynı gün kargo kategoriler içerisinde yer almaz. Sizler sepete eklediğiniz her ürün hızlı bir şekilde satış işlemi sonrası gönderilir.

Müşteri soruları ve cevapları

13-01-2023

HIZLI VE ÖZENLİ TESİLMATINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ KALİTELİ BİR ZEYTİN FİDANIM GELDİ

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon