Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Yıldız Meyvesi Fidanı Carambola, 60-80 cm, Saksıda

Tatlı, Aromalı, Sulu
%17 İndirim 1024,00 ₺ 850,00 ₺
  • Yıldıza benzeyen yapısı dolayısıyla yıldız meyvesi olarak da isimlendirilen karambola, aslen Endozya, Hindistan ve Sri Lanka kökenli bir meyvedir.
  • Meyvesi 5 dilimden oluşan, kabuğu ve çekşrdekleri dahil tamamnı yenilebilen, sulu ekşimsi lezzetli bir meyvedir.
  • Karambolanın ananas,portakal, papaya ve greyfurt’un karışımı bir tadı vardır.
  • SKU: 9
  • Barkod: 01120856
  • Stok:FI3652 Adet
Yıldız meyvesi,  küçük pembe çiçekler açan ve meyvesi yıldıza benzeyen, altın sarısı renkte, gevrek, hafif tatlı, mayhoş, tadan kişilere göre değişmekle beraber, ananas-elma-kivi karışımı bir tada sahip tropikal-yarı tropikal bir meyvedir.
Carambola aslında Sri Lanka kökenli bir meyve olmasına rağmen, değişik iklimlere uyum sağlayabilmesi sayesinde bütün dünyaya yayılmış. Yaygın bir şekilde Güney Asya ülkeleri, Meksika, Orta Amerika, Avustralya ve İsrail’de yetiştirilmektedir. Lime yetişebilen birçok bölgede yetiştirilebilecek bir meyvedir.
Bol miktarda oxalic asit içeren ekşi Carambola türleri, pirinç vb. metallerin parlatılmasında ve pasların temizlenmesinde bile kullanılmaktadır.

Carambola yavaş gelişen bir ağaç olmasına rağmen 9 m kadar boya ulaşabilir. Belli dönemlerde yapraklarını döken bir ağaçtır. Leylak renginde küme halinde küçük çiçekleri vardır. Çapraz döllenme olursa, bu çiçekler küme halinde meyvelere dönüşür, aksi takdirde meyveler seyrek olur. Meyveler tozlanmadan 6-9 ay sonra olgunlaşırlar. Hasat genelde bizim bulunduğumuz iklim kuşağında geç sonbahar hatta kış aylarına kadar uzayabilir. Carambola meyveleri hafif asidiktir fakat iyice olgunlaştığında tatlanır. Bazen bu meyveler çekirdeksiz olmakla birlikte kahverengi çekirdeklere sahiptirler.

Ülkemizde bu meyvenin yetişebileceği alanlar çok sınırlıdır. 0 derecenin altına düşmeyen bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir.Yetiştirmeyi düşünenler, öncelikle fidan 2, hatta 3 yaşına gelene kadar büyük saksılarda iç mekânda tutmalarında fayda vardır. Fidan büyüdükçe bahçede -2 derecelere kadar soğuğa dayanıklı hale gelir.

Carambola hafif asidik topraklarda daha iyi gelişir. Dikim için uygun aralık 5-6 m’dir.

Nemli iklim şartları Carambola için önemlidir. Yaz ve hatta kurak kış aylarında bile düzenli sulanma ihtiyacı vardır.

Hafif asidik topraklarda iyi gelişen bir ağaç olduğundan Azot içerikli gübreleme tercih edilmelidir. Turunçgillerde uygulanan gübreleme yöntemleri genel olarak uygulanabilir.

Müşteri soruları ve cevapları

28-02-2024

Fidan, sağlıklı ve güçlü bir şekilde geldi ve Fidanistanbulun sunduğu hizmetten çok memnun kaldım. Şimdi bahçemde büyümeye başladı ve heyecanla meyve vermesini bekliyorum. Teşekkür ederim

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon