Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Karayemiş Fidanı Laz Kirazı Prunus laurocerasus, +4 yaş, 120 cm, Saksıda

Elips, Küçük, Salkım
%24 İndirim 1588,00 ₺ 1 213,00 ₺
 • Saksı ve toprak yetiştiriciliğine uygun bir meyvedir.
 • Yaz kış yaprağını dökmeyen, boylu çalı yada ağaç halinde bulunur.
 • Ağaç boyları 6-10 m kadar boylanabilmektedir.
 • Yaprakları elips biçimde 5-25 cm uzunlukta,çiçekleri beyaz renkli 5-15 cm boyunda salkım halindedir.
 • Toprak isteği bakımından çok seçici değildir.
 • Tınlı-kumlu geçirgen ve organik maddece , bitki besin elementlerince bol topraklarda iyi yetişir.
 • Gönderilen fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 120 cm 'dir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli ve aşılı fidanlardır.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Gönderilen Karayemiş Laz Kirazı Fidanı fidanlarının tamamı sertifikalıdır. 
 • ​Fidanlığımız Virüs ve Nematod Ari Üretim Sertifikalıdır. 

 

 • SKU: -7
 • Barkod: 011609
 • Stok:FI78 Adet
Karayemiş (Prunus laurocerasus L.) anavatanı Doğu Karadeniz Bölgesi olan ve bölgemizde taflan adıyla bilinen meyveve süs bitkisi olarak yetiştiriciliği yapılır. 
Meyvesi pazarlarda satılır ve bölge halkı tarafından severek taze olarak tüketilir. Ayrıca reçeli, pekmezi, tuzlaması ve kurutularak tüketilir. Kış aylarında yaprağını dökmediği için yaprakları kışın hayvan yemi olarak kullanılır.
 
EKOLOJİK İSTEKLERİ 
 
Kökleri fazla derine gitmediğinden kurağa ve soğuğa fazla dayanıklı değildir. Karadeniz iklimi sahil kesiminde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Vejetasyon döneminde yağışın yeterli olması meyve iriliğini artırmaktadır.
Toprak isteği bakımından çok seçici değildir. Tınlı-kumlu geçirgen ve organik maddece , bitki besin elementlerince boltopraklarda iyi yetişir.
 
BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ
Erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde olabileceği gibi bazen ayrı ayrı bitki üzerinde bulunmaktadır. Periyodisiteye açık bir bitkidir.
Çiçeklenme Mart-Mayıs aylarında olmakta çeşitlere bağlı olarak 20-25 gün sürmektedir.
Meyveleri 6-25 mm boyunda olup,önceleri yeşil renkte olgunlaştıkça tiplere göre kırmızı,mor,sarı ve beyaz olmakla birlikte genellikle siyaha yakın koyu bir renk alır. Meyveler yalancı meyve tipindedir. Meyve şekli yuvarlak, oval ve silindirik olabilmektedir. Meyve olgunlaşması çeşide bağlı olarak haziranda başlayıp ağustos ayı sonuna kadar hasat edilmektedir.  Karayemişlerde ağaç başına verim 20 kg ile 110 kg arasında değişmektedir. Ortalama verim 50 kg dır.
 
ÇOĞALTILMASI :
Karayemişler tohum, kök sürgünleri veya çelikle çoğaltılmaktadır. Genellikle kök sürgünleri ve çelikle çoğaltma fidan üretiminde kullanılması yaygındır.
 
BAHÇE TESİSİ
Karayemiş meyvesi Karadeniz sahil kuşağında genellikle ev bahçelerinde, yol kenarlarında, sınır ağacı olarak tek ağaç olarak veya sınırlarda çit olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Meyvelerin tadı bölge insanının damak zevkine uygun olması pazar değerini artırmıştır. Ağaçları 6- 10 m arasında boylandığından dikim mesafesi olarak 6X7,7x7,8x8 şeklinde yapılmaktadır. Toprak Ph sı 5-7 arasında asit karakterli topraklar uygun olacaktır. Dikim şekli olarak arazi yapısına bağlı olarak kare, üçgen ve kontur dikimlerinden biri tercih edilebilir. Dikim çukurları önceden açılır, çukurlar 60- 70 cm genişlikte ve 60- 70 cm derinlikte olması yeterlidir. Dikim diğer meyve fidanlarında olduğu gibidir.
Karayemişler de budama ağaçlara su yürümeden önce ve sürgün uzaması başlamadan erken ilkbaharda yapılması uygun olacaktır.
Gübreleme ilk dikimde diğer meyve fidanlarında olduğu gibi 100-200 gr DAP, fidan çukurunun altına ahır gübresi ve üst tarla toprağı karıştırılarak verilir. Yetişkin ağaçlarda ise gübreleme diğer meyve ağaçlarında olduğu gibi toprak tahlil sonuçlarına göre yapılır.
Karayemişlerde yazın sıcak günlerinde sulama yapılması meyve kalitesini ve gelişimini artırır.
*KARAYEMİŞ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Karayemiş (Prunus laurocerasus L.) anavatanı Doğu Kara-deniz Bölgesi olan ve bölgemizde 'Taflan' adıyla bilinen meyve ve süs bitkisi olarak yetiştiriciliği yapılır.

Karadeniz bölgesinde yol kenarlarında v,ev bahçelerinde ,parklarda çok sık rastlanılır.Meyvesi pazarlarda satılır ve bölge halkı tarafından severek taze olarak tüketilir.Ayrıca reçeli ,pekmezi , tuzlaması ve kurutularak tüketilir.Meyveleri Mide ve barsak hastalıklarına iyi geldiği şeker hastaları için uygun olduğu ,tokluk verdiği için . diyet meyvesi olduğu ,çekirdeğin içinin de tansiyon ilacı olarak kullanıldığı söylenir.Ayrıca kışın yaprağını dökmediği için yaprakları kışın hayvan yemi olarak kullanılır.Yine yapraklarında bulunan Aqualaurocerasi ya da Laurocerasin bu madde ile yapılan ilaçlar öksürük dindirici olarak ve antispazmatik olarak kullanılır.Ayrıca Karayemiş Fidanı meyveleri likör yapımında kullanılır.Köklerinin yüzlek olması nedeniyle meyilli arazilerde erozyonla mücadelede kullanılabilir.

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Karayemiş Fidanı Kökleri fazla derine gitmediğinden kurağa ve soğuğa fazla dayanıklı değildir.Karadeniz iklimi sahil kesiminde yetiştiriciliği yapılmaktadır.Vejetasyon döneminde yağışın yeterli olması meyve iriliğini artırmaktadır.

Karayemiş Fidanı Toprak isteği bakımından çok secici değildir.Tınlı-kumlu geçirgen ve organik maddece , bitki besin elementlerince bol topraklarda iyi yetişir.
 
 BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ

Karayemiş bitkisi yaz kış yaprağını dökmeyen (herdem yeşil) boylu çalı yada ağaç halinde bulunur. Ağaç boyları 6-10 m kadar boylanabilmektedir. Yaprakları elips biçimde 5-25 cm uzunlukta,çiçekleri beyaz renkli 5-15 cm boyunda salkım halindedir.Erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde olabileceği gibi bazen ayrı ayrı bitki üzerinde bulunmaktadır. Periyodisiteye açık bir bitkidir.

Çiçeklenme Mart-Mayıs aylarında olmakta çeşitlere bağlı olarak 20-25 gün sürmektedir.

Karayemiş Fidanı Meyveleri 6-25 mm boyunda olup,önceleri yeşil renkte olgunlaştıkça tiplere göre kırmızı,mor,sarı ve beyaz olmakla birlikte genellikle siyaha yakın koyu bir renk alır.Meyveler yalancı meyve tipindedir.Meyve şekli yuvarlak ,oval ve silindirik olabilmektedir.Meyve olgunlaşması çeşide bağlı olarak haziranda başlayıp ağustos ayı sonuna kadar hasat edilmektedir.Tam olgunlaşmış Karayemiş Fidanı  meyvesinde SÇKM %17,6,sitrik asit cinsinden toplam asitlik %0,26 PH'nın 4,3civarındadır.Karayemişlerde ağaç başına verim 20 kg ile 110 kg arasında değişmektedir.Ortalama verim 50 kg dır.

ÇOĞALTILMASI :

Karayemiş Fidanı tohum,kök sürgünleri veya çelikle çoğaltılmaktadır.Genellikle kök sürgünleri ve çelikle çoğaltma fidan üretiminde kullanılması yaygındır.

BAHÇE TESİSİ

Karayemiş Fidanı meyvesi Karadeniz sahil kuşağında genellikle ev bahçelerinde ,yol kenarlarında,sınır ağacı olarak tek ağaç olarak veya sınırlarda çit olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır.Meyvelerin tadı bölge insanının damak zevkine uygun olması Pazar değerini artırmıştır.Ağaçları 6- 10 m arasında boylandığından dikim mesafesi olarak 6X7,7x7,8x8 şeklinde yapılmaktadır.Toprak Ph sı 5-7 arasında asit karakterli topraklar uygun olacaktır.Dikim şekli olarak arazi yapısına bağlı olarak kare ,üçgen ve kontur dikimlerden biri tercih edilebilir.Dikim çukurları önceden açılır,çukurlar 60- 70 cm genişlikte ve 60- 70 cm derinlikte olması yeterlidir.Dikim diğer meyve fidanlarında olduğu gibidir.

Karayemişlere verilecek şekil Goble,modifiyelider, palmet şekillerinden birisi olabilir.Karayemişlerde budama ağaçlara su yürümeden önce ve sürgün uzaması başlamadan erken ilkbaharda yapılması uygun olacaktır.

Gübreleme ilk dikimde diğer meyve fidanlarında olduğu gibi 100-200 gr DAP,fidan çukurunun altına ahır gübresi ve üst tarla toprağı karıştırılarak verilir.Yetişkin ağaçlarda ise gübreleme diğer meyve ağaçlarında olduğu gibi toprak tahlil sonuçlarına göre yapılır.

Karayemişlerde yazın sıcak günlerinde sulama yapılması meyve kalitesini ve gelişimini artırır.

Müşteri soruları ve cevapları

19-07-2013

istanbulda bulmak zor. hem kolay hem adrese teslim hemde kaliteli. çok beğendim

23-04-2024

Ürünü aldığım ilk yıl meyvesinden epey yedik oldukça güzel bir meyve ağacı gelmişti meyvesi de çok güzelmiş

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon