Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Hava İle Yaşayan Bitki Ionantha

Dekoratif
%25 İndirim 399,00 ₺ 299,00 ₺
  • Hava bitkileri suyu kökleri ile almazlar, yapraklarındaki trikom adı verilen tüycükler yoluyla yağmur yağdığında nemi ve besinleri yakalarlar.
  • Sabah ve akşam güneşi, ayrıca kış aylarında doğrudan güneş almaları sağlıklı büyümelerine yardımcı olur.
  • Güneş ışığı sıcak mevsimlerde mutlaka filtrelenmelidir. 
  • Yaz aylarındaki direkt güneş ışığı ve sulama bitkiyi kısa sürede öldürebilir. 
  • SKU: 10
  • Barkod: 04021101
  • Stok:FI3106 Adet
Hava bitkileri suyu kökleri ile almazlar, yapraklarındaki trikomadı verilen tüycükler yoluyla yağmur yağdığında nemi ve besinleri yakalarlar. Trikomlar kompleks bir yapıya sahiptir. Bitkinin cinsine, bulunduğunu konuma ve atmosfere göre çeşitli yapısal değişiklikler gösterirler. Tillandisalar köklerini sadece diğer bitkilere tutunmak için kullanıyorlar. Yaşam için gerekli nemi ve besinleri yaprakları ile alıyorlar. Bu nedenle airplant beslemek için bir saksıya ihtiyaç duymazsınız.
Tillandsia iç mekanda ya da çok soğuk olmayan iklimlerdeki bölgelerde dışarıda yetiştirilebilir. 10°C ? 35°C arasındaki sıcaklıklar uygundur. Geceleri biraz daha serini seviyorlar. 
Airplantlar yüksek ışığa ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle iç mekanlarda pencereden çok uzakta bulunmamalıdır. Dış mekanda ise direkt güneş almayan herhangi bir yer uygundur. Sabah ve akşam güneşi, ayrıca kış aylarında doğrudan güneş almaları sağlıklı büyümelerine yardımcı olur. Güneş ışığı sıcak mevsimlerde mutlaka filtrelenmelidir. Yaz aylarındaki direkt güneş ışığı ve sulama bitkiyi kısa sürede öldürebilir. Bitkinin yeterli ışık almadığının göstergesi ise yaprak renklerindeki gözle görülür solukluktur. Yeşil rengin azalması bitkinin sağlıklı fotosentez yapamadığı anlamına gelir.
 
Nem ve Esinti

Tillandsialar nem oranı yüksek ortamları severler. Sıcak havalarda haftada bir iki kez üzerlerine su fısfıslayabilirsiniz.

Tillandsiaların hava bitkisi olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle bulundukları ortam esintili olursa çok sağlıklı gelişirler.

Tillandsialar çok özel bir çaba gerektirmeden yavrulayarak çoğalırlar. Türe ve bakıma göre yavru sayısı farklılık göstererir. Yavruları ayırmak istenirse yeterince büyümeleri beklenmelidir. Yavru, annenin en az yarısı kadar büyüklüğe erişmelidir. Bir süre sonra anne kendiliğinden ölür. Anne ölmeden ayırmak istenirse anneyi bir elle yavruyu bir elle alıp ters yöne kıvırp ve hafifçe çekip ayırabilirsinz. Ayrırıken gövdeden tutulmalıdır. Gövdeler dayanıklıdır kolay kolay sorun yaşanmaz.

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon